Planując kilkudniową wyprawę rowerową, powinniśmy zastanowić się nad doborem odpowiedniego roweru. Dobór roweru dopasowanego do wyzwania, które przed sobą stawiamy jest bardzo istotny, by zapobiec kontuzjom i urazom, na które stajemy się narażeni podczas długich dystansów.
Jeśli mamy zamiar przejechać sto czy dwieście kilometrów — warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas model dostosowany jest do montażu wodoodpornej torby. Wybierając rower trekingowy na dłuższe wyprawy pamiętajmy też o dobraniu wielkości ramy do naszego wzrostu. Przy krótszych dystansach jest to zwykle nieodczuwalne, jednak na trasach dłuższych, wielodniowych możemy odczuć, czy dobrany przez nas rower ma odpowiednia wielkość. Rowerami, które najlepiej sprawdzą się na trasach długodystansowych to rowery turystyczne, czyli innymi słowy — trekkingowe. Rozstrzał cenowy na rynku rowerowym jest bardzo duży. Rower możemy kupić za 600 złotych, ale też za 6 000. Dziś zajmiemy się średnią półką i porównamy trzy modele dwóch marek, których cena nie przekracza 2 000 złotych.
Winora Santiago 2017
Rowery marki Winora to nastrasza a zarazem największa niemiecka firma produkujące rowery. Jej historia zaczyna się jeszcze w 1914 roku. Jako jedna z niewielu współczesnych marek — Winora zajmuje się produkcją swoich rowerów od początku do końca. W przeciwieństwie do konkurencji nie korzysta z pomocy azjatyckich producentów. Wszystkie komponenty roweru są sygnowane marką Winora. Niemieccy producenci są cenieni od wielu lat.
Warto zwrócić uwagę na to, że marka Winora nie skupia się na marketingu, ale na wysokiej jakości produktach, które stały się prawdziwą wizytówką marki. Kraje w których marka zyskała sporą rzeszę fanów, to: Polska, Czechy, Francja i Szwajcaria. Rama modelu Santiago 2017 jest aluminiowa z widelcem SR Suntour CR 7.
Wyposażony w tylne przerzutki Shimano TX800 (21-biegowe) i przednie Shimano Tourney TY510 umożliwia większą swobodę w dostosowywaniu biegu do stylu i prędkości jazdy. Hamulce typowe dla rowerów MTB — V-brake (aluminiowe) pozwalają na najwyższe bezpieczeństwo podczas hamowania. W modeli Santiago 2017 zastosowano koła X-Pert X4 na felgach aluminiowych. Waga roweru to niecałe 17 kilogramów. Rower został oczywiście zaopatrzony w trekingowy basic, czyli — światła tylne i przednie, wytrzymały błotnik oraz bagażnik.
Zobacz Winorę Santiago 2017 w sklepie »
Dwa modele od Krossa
Znacznie młodsza od Winory marka Kross powstała w 1990 roku. Polska marka od dwudziestu lat prężnie działa zarówno na rynku polskim jak i ogólnoeuropejskim. Ich rowery zyskały fanów w wielu państwach Europy. Marka swoją fabrykę posiada w Przasnyszu — 100 kilometrów od Warszawy.
Zakład posiada najnowocześniejszą w Europie Środkowo-Wschodniej lakiernię wodną typu Omega. Poziom technologii wykorzystywanej do tworzenia rowerów Kross świadczy o wysokiej jakości ich wykonania. W 2017 roku Kross przejął markę Multicycle, która pochodziła z rowerowego królestwa, czyli Holandii. Dzięki tej fuzji marka zyskała szeroką wiedzę dotyczącą produkcji rowerów eBike. Dobra passa przedłużyła się wraz z otrzymaniem unijnej dotacji.
Kross jako jeden z niewielu pośród europejskich producentów — uruchomił linię produkcyjną ram rowerowych z włókna węglowego. Wśród rowerów Krossa poniżej dwóch tysięcy złotych możemy polecić dwa modele: Kross Trans 3.0 2018 oraz Kross Trans 4.0 2018. Kross Trans 3.0 — w przypadku tego modelu marka Kross proponuje rower o wadze 15,9 kilograma z aluminiową ramą i widelcem SR Suntour M3010. Skorzystano z przerzutek Shimano Tourney FD-TZ31 w przypadku przednich, a tylnych — Shimano Acera RD-M360 SGS. Podobnie jak w modeu Santiago 2017 od Winory zastosowano hamulce V-brake.
Kross Trans 4.0. Tak jak niższym modelu — rama z aluminium performance. Zwiększyła się jego masa do 17,2 kilograma. Znów zastosowano świetny amortyzator SR Suntour M3010 o skoku 50 mm, który świetnie sprawdzi się na długich trasach. Hamulce niezmiennie zaczerpnięte od MTB. Wyższy model posiada również ten sam model przerzutki. Różnicę możemy zaobserwować w wygodniejszym siodle: Selle Royal Lookin Classic Moderate Royalgel oraz pedałach Kross Gripen FP-910.