Produkty certyfikowane od dawna cieszą się ogromnym powodzeniem na rynku towarów, szczególnie w obszarach o dużej konkurencyjności i tym samym ogromnym wyborze stojącym przed konsumentem.
Choć wydawać by się mogło, że na rynku pojawia się dziś coraz więcej towarów oznaczonych konkretnymi symbolami certyfikacyjnymi, proces jaki musi zostać pokonany w celu jego uzyskania nie jest pozbawiony surowych wymagań. Certyfikat produktu to swoisty dowód na to, że producent zadbał o jego najwyższe bezpieczeństwo i wykonał go trzymając się sztywno określonych wytycznych jakościowych obowiązujących dla branży. W jaki sposób certyfikacja może zapewnić bezpieczeństwo produktów i jakie są korzyści z dobrowolnego poddania się jej procesowi?
Zapewnianie bezpieczeństwa produktów poprzez dobrowolną certyfikację
Dobrowolna certyfikacja wyrobów to jeden z najlepszych obecnie sposobów na podwyższenie wartości rynkowej produktu i wyraźny sygnał dla konsumentów odnośnie filozofii, jaką stosuje jego producent. Choć wielu osobom symbole umieszczane na opakowaniach są zupełnie obojętne, dla znacznego grona konsumentów produkt wykazujący ponadprzeciętną jakość i bezpieczeństwo będzie tym, który zwróci ich uwagę. Nic bowiem nie satysfakcjonuje bardziej niż świadomość, że producenci, dbając o swoich klientów robią wszystko, by dostarczany do nich produkt był sprawdzony, bezpieczny i gotowy do działania dokładnie tak, jak tego oczekują.
Na czym polega dowolna certyfikacja produktu?
Producenci działający w różnych obszarach przemysłu podlegają różnym normom i standardom umożliwiającym certyfikację. Warto pamiętać, że nie we wszystkich przypadkach norma ISO stosowana w danej organizacji będzie skupiała się na produkcie – wiele z nich to normy procesowe dotyczące systemów zarządzania i jako takie nie gwarantują certyfikatu dla produktu. Są jednak grupy standardów ISO jak i specyficzne, wewnętrzne normy TPS (Specyfikacji Technicznej Produktu) umożliwiające certyfikowanie określonych produktów.
Wiele dobrych przykładów certyfikatów produktowych można znaleźć w branży spożywczej, kosmetycznej, motoryzacyjnej czy drzewnej, choć w niektórych z nich częściowe standardy produktowe mogą należeć do obowiązków producenta.
Niezależnie od standardu, jaki dana organizacja wybierze, głównym elementem zapewniania bezpieczeństwa produktów jest regularne badanie, monitorowanie i udoskonalanie działań mających na celu dbanie o jakość i bezpieczeństwo procesów produkcyjnych. To one bowiem wpływają w największym stopniu na późniejsze bezpieczeństwo produktu końcowego.
Istotne jest również oczywiście rozpatrywanie ryzyka występującego w obrębie danego produktu i wzięcie go pod uwagę podczas tworzenia strategii działania opartej o standard, do którego firma chce certyfikować. Formalne potwierdzenie zapewniania bezpieczeństwa produktów poprzez certyfikat ma być bowiem wyraźnym znakiem tego, że produkt jest bezpieczny i że wszystkie procesy, przez jakie przeszedł mogą być z łatwością zweryfikowane.
Korzyści z dobrowolnej certyfikacji produktu
W przypadku każdej certyfikacji nie będącej obowiązkiem pojawia się pytanie o korzyści, jakie firma zyska po przejściu przez proces certyfikacji. Choć idealną sytuacją byłoby zdobywanie certyfikatów wyłącznie ze względu na korzyść klienta, w przypadku zapewniania bezpieczeństwa produktów zyskują wszystkie strony.
Z punktu widzenia konsumentów, wyroby objęte certyfikatem to produkty godne zaufania, wartościowe, bezpieczne i wielokrotnie sprawdzone przed wprowadzeniem do obiegu. Produkty takie są mile widziane, gdyż nie każdy producent na rynku jest w stanie zapewnić swojego klienta o jakości swoich produktów czymś więcej, niż hasłami reklamowymi.
Z tego też względu marka, która postarała się o dobrowolną certyfikację produktu jest automatycznie widziana wyżej, niż konkurencja która tego nie zrobiła, a więc osiąga swój zamierzony cel – zyskuje grono zaufanych klientów.
Jeśli chodzi o sam organizacyjny punkt widzenia, poza wspomnianą już poprawą wizerunku firmy, podjęcie decyzji o dobrowolnej certyfikacji produktu to szansa na zyskanie organizacyjnej swobody i lekkości. Stosując się do zasad wyznaczonych w określonej normie, producent nie tylko spełnia wymagania prawne stawiane w jego branży, ale też gwarantuje sobie umiejętne zarządzanie ryzykiem i sytuacjami kryzysowymi. Jednocześnie posiada też jasno skonstruowany system produkcji, dzięki któremu przebiega ona na najwyższym poziomie regularnie, bez obaw o wadliwość kolejnej partii. Producent, który ma w zanadrzu certyfikat swoich produktów jest w pewnym sensie zwycięzcą – gdy inni zawiodą, on będzie miał dowody swojej wiarygodności i zdobędzie klientów, których inni utracili przez swój brak zaangażowania.