W dzisiejszych czasach, rowery szosowe są szczególnie atrakcyjne, jeśli chodzi o ich wyposażenie i cechy. Jednak niewielka część rowerzystów decyduje się właśnie na zakup takiego roweru, nawet do codziennej jazdy. Rowery szosowe nie cieszą się aż tak dużą popularnością, jak na przykład popularne MTB lub rowery miejskie. Szosówki należą jednak do najlżejszych oraz do porządniejszych modeli rowerów. W rowerze szosowym rzadko bowiem można natknąć się na ciężki widelec, stalową ramę czy cięższą kierownicę. Szosówki są szczególnie lekkie, co przekłada się na cenę. Lekkie rowery są szczególnie wygodne dla każdego rowerzysty. Aby zapewnić niewielką wagę roweru, konieczne jest użycie najlepszych i często również najdroższych części. Duży wpływ na popularność rowerów szosowych mają więc ceny.
Rowery szosowe to rodzaj rowerów, który jest nieszczególnie często zakupywany. Na drogach najczęściej można spotkać rowery górskie, trekkingowe oraz miejskie. Dobry rower szosowy można spotkać praktycznie w każdym dobrym sklepie rowerowym. Ilość modeli jest nieco niższa niż w przypadku innych rodzajów rowerów.
Co nakłada się na wysokość ceny?
Cena, jaką zapłacimy za dobry rower szosowy, może być różna. Składa się na to wiele czynników.
Tanie rowery szosowe należą zdecydowanie do rzadkości. Najniższa cena, jaką możemy zapłacić za porządny rower szosowy, sięga około 1700 złotych. Nowy, dobrej jakości, markowy rower szosowy zazwyczaj kosztuje o wiele więcej. Istnieją oczywiście modele nieco tańsze, jednak ich jakość może pozostawić wiele do życzenia. Doświadczony rowerzysta będzie wiedział, jaki rower wybrać i najczęściej zakup taki wiąże się z wysoką ceną.
Rowery szosowe cechują się dość wysoką ceną. Granica cenowa rowerów szosowych wysokiej jakości zaczyna się już od 2500 złotych. Jest to dość wysoki przedział cenowy. Warto jednak wziąć pod uwagę popularność rowerów szosowych. Jest to typ rowerów, który można spotkać stosunkowo rzadko. Dla producentów rowerów szosowych nie jest więc opłacalne obniżanie cen.
Wpływ na wysoką cenę rowerów szosowych mają czynniki:
- Części, jakie są stosowane do budowy rowerów. W zależności od marki hamulców, manetek, kierownicy i innych elementów roweru, ustalana jest cena całego roweru.
- Typ ramy. Jak wiadomo, aluminiowa rama jest o wiele lżejsza, w porównaniu do ramy stalowej. Obecność lekkiej ramy w rowerze przekłada się więc na jego całkowitą cenę.
- Rowery szosowe są bardzo lekkie i wytrzymałe. Maksymalnie 10 kilogramów wagi, to ogromna zaleta, jaką podsiadają rowery szosowe.
- Znaczna większość producentów rowerów szosowych produkuje swoje rowery w oparciu o nową technologię. Rzadko kiedy możemy się więc spotkać z niszowymi dodatkowymi elementami, takimi jak łańcuch, koła, kierownica czy właśnie rama.
- Biorąc pod uwagę droższe części zamienne, jakie stosuje się w przypadku roweru szosowego, dla wielu osób bardziej opłaca się zakupić inny rodzaj roweru.
Koszt dobrego roweru szosowego może więc sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Wiele osób, które posiadają rowery szosowe, wybierają je ze względu na jakość i wagę. Jada lekkim rowerem po mieście jest bowiem o wiele bardziej wygodna.
Poza tym, wybierając rower szosowy, możemy mieć pewność (przynajmniej w większości przypadków), że do ich produkcji zostały użyte same najlepsze i porządne elementy. Ceny szosówek są więc adekwatne do swojej jakości.