W życiu wielu ludzi co jakiś czas pojawiają się życiowe przeciwności, które zaburzają spokój. Czasem jest to jakaś choroba w rodzinie, ale bardzo często też klęska żywiołowa, np. powódź, wichura czy pożar, które niszczą całą elewację.
Ten ostatni wypadek jest jednym z najpoważniejszych, ponieważ szkody, jakie wyrządza, mogą być katastrofalne. Wielu właścicieli mieszkań, których dosięgnął pożar, nie wiedzą właściwie, co robić ze spaloną przestrzenią, gdy ogień już ugaśnie.
Zniszczenia po pożarze
Skutki popożarowe są zazwyczaj naprawdę duże. Czasem dochodzi do rozpadu całego domu, którego nie sposób już później odratować, aczkolwiek bardzo często zniszczenia dotyczą tylko poszczególnych przedmiotów czy mebli, a samą przestrzeń można ocalić.
Całkowicie zniszczone wyposażenie warto jak najszybciej usunąć z mieszkania, by nie przeszkadzało w odkrywaniu kolejnych zniszczeń. Do tych najczęściej występujących można zaliczyć: wszechobecną sadzę, przepalone instalacje elektryczne i ciężkie do usunięcia nieprzyjemne zapachy spalenizny.
Są to już jednak skutki, których prędzej czy później można się pozbyć, doprowadzając mieszkanie do stanu sprzed pożaru.
Jak pozbyć się szkód pożaru?
W tym celu pomaga specjalny plan działania, który często stosują nawet strażacy. Jeśli jednak gasimy pożar bez ich pomocy, wówczas sami musimy zachować się zgodnie z pewnymi procedurami.
- Na początku, zaraz po ugaszeniu ognia, warto wykonać analizę szkód, żeby rozeznać się, czy przypadkiem strażacy nie powinni jednak przyjechać i pomóc nam w odratowaniu mieszania i w całej dokumentacji, która przy dużych szkodach pozwala zgłosić się po odszkodowanie.
- Następnie strażacy wykonują najczęściej dekontaminację, ale nie jest to nic innego jak usuwanie szkodliwych zanieczyszczeń. Możemy to wykonać odpowiednimi środkami dezynfekującymi lub zgłosić się po pomoc do specjalnej firmy, o czym więcej za chwilę.
- Po wstępnym oczyszczeniu mebli czy przedmiotów, które nadadzą się jeszcze do użytku, należy zająć się usunięciem całej sadzy i nalotów popożarowych, które mogą być naprawdę szkodliwe dla organizmu. Usunięcie sadzy nie jest jednak łatwym zadaniem. Pomocne mogą okazać się specjalne środki, które, mimo że mogą nieco uszkodzić meble czy ściany to jednak pozbędą się sadzy z całej powierzchni, a nie tylko ją rozmyją lub przykryją.
- Podobną technikę można zastosować przy pozbywaniu się zapachu spalenizny. W tym wypadku równie ważna jest całkowita neutralizacja zapachu, a nie tylko zastępowanie go innym, gdyż prędzej czy później znów da on o sobie znać.
- Po pozbyciu się największych skutków pożaru można już przeprowadzić remont doprowadzający lokum do prawidłowego stanu, tj. odmalować ściany, dokupić nowe meble i przede wszystkim zabezpieczyć się przed kolejnym ryzykiem pożaru zwracając uwagę na to co może go wywołać (spięcia, nieodłączone urządzenia grzewcze, wyciek gazu itp.)
Jakich preparatów użyć?
Istotną kwestią jest również to, jakich preparatów możemy używać, chcąc pozbyć się skutków pożaru na własną rękę. Ważne by nie były to zwykłe środki czyszczące używane na co dzień, a raczej mocniejsza chemia mogąca poradzić sobie z silną sadzą lub mocnym zapachem. W Internecie można znaleźć bardzo wiele takich produktów, są nawet takie kierowane specjalne do przestrzeni popożarowej, na bazie alkoholi oraz innych związków czy roztworów.
Podczas ich używania należy jednak stosować się do zaleceń umieszczonych na opakowaniu, od których zależy bezpieczeństwo naszej skóry czy dróg oddechowych.
Samodzielna praca czy firma?
Sprzątanie domu po pożarze nie jest łatwą czynnością, o czym lepiej nie przekonywać się na własnej skórze. Jeśli jednak przydarzy się nam owo nieszczęście, wówczas warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług firmy sprzątającej zajmującej się czyszczeniem. Dlaczego?
Głównie dlatego, że pracownicy wiedzą jak radzić sobie w takich sytuacjach, jakich preparatów czy urządzeń użyć i jak zrobić to szybko, skutecznie i bezpiecznie. Wiadomo, że wiąże się to z dodatkowymi kosztami, natomiast czasem wezwanie takiej pomocy może być bardziej opłacalne, niż zakup środków czyszczących.
Pożar, choć czasem potrafi narobić wielu szkód i spędzać sen z powiek domownikom, to usuwanie jego skutków nie musi być uciążliwym zadaniem. Najważniejsze w działaniu jest przede wszystkim spokój i racjonalne myślenie. Dzięki temu będziemy mogli szybko odbudować to, co zniszczone lub nawet przywrócić stan sprzed pożaru, by jak najszybciej o nim zapomnieć.