Okres zimowy się kończy, nadchodzi lato, a co za tym idzie, wielu ludzi będzie musiało ponownie zmierzyć się z powodziami i zadaniami, jak nie mogą wystąpić na przykład przy wiosennych deszczach.
Już samo pozbycie się wody nie jest łatwym zadaniem, ale to właśnie sprzątanie po nim może być największym problemem.
Powody zalania
Zanim przejdziemy do tego, jak sobie z nim poradzić, trzeba już na początku zastanowić się, co może doprowadzić do powodzi, gdyż dzięki temu będzie można ograniczyć jej skutki lub całkowicie usunąć zalanie.
- W okresie deszczowym bardzo często, zwłaszcza na terenach nizinnych dochodzi do podtopień. Wówczas do piwnic dostaje się bardzo dużo wody, którą ciężko jest później usunąć. Dostaje się ona do fundamentów i prowadzi do zniszczenia całej elewacji, którą po jej usunięciu trzeba rozbierać i budować na nowo.
- Podobnie dzieje się, gdy w dachu pojawiają się jakieś szczeliny, wtedy też woda może dostać się do domu zarówno od góry jak i od dołu.
- Innym powodem są awarie domowe. Wiążą się one zwłaszcza ze źle zainstalowaną kanalizacją czy systemem grzewczym, która prowadzi do nieszczelnych rur, pęknięć w ścianach a w rezultacie do zalania mieszkania, a nawet sąsiadów.
- Czasem zalanie mieszkania może dotyczyć zatkania rur, a nie tylko ich nieszczelności. Nieraz słyszy się o zatkanym odpływie, który zatrzymuje przepływ wody i w rezultacie musi ona wypłynąć na powierzchnię.
Co robić po zalaniu posesji?
Gdy przydarza nam się powódź w mieszkaniu, bardzo często jesteśmy bezsilni. Widząc ogrom wody dookoła, nie jesteśmy w stanie spokojnie myśleć i podejmujemy bardzo pochopne decyzje, które nieraz mogą przynieść jeszcze więcej nieprzyjemnych skutków. Warto więc wiedzieć co właściwie robić, gdy dosięgnie nas powódź.
- Przede wszystkim należy pozbyć się całej wody zalegającej w mieszkaniu. Jest to jedno z najcięższych zadań, ponieważ wiąże się najczęściej ze żmudnym wynoszeniem jej w wiadrach na zewnątrz.
- Gdy jednak się z tym uporamy, należy jak najszybciej zająć się osuszaniem ścian. Taka wilgoć utrzymująca się w mieszkaniu może doprowadzić do powstania grzybów i pleśni, które działają bardzo szkodliwie na nasze zdrowie. Podobnie ma się rzecz z wodą zalegającą pod posadzką. Wielu ludzi nie jest czasem świadomych tego, że wilgoć pojawiająca się w mieszkaniu może pochodzić z podłogi. Jest to problem zwłaszcza w łazienkach, gdy łączenia płytek są nieszczelne i woda dostaje się tam bez mniejszego problemu.
- Po usunięciu wszelkiej wilgoci z elewacji należy pozbyć się jej również z powietrza. Czasem pomaga zwykłe wywietrzenie mieszkania, jednak bardzo często przy wszystkich procedurach trzeba skorzystać ze specjalistycznej pomocy.
Pomoc specjalnej firmy
Sprzątanie po zalaniu piwnicy czy całego mieszkania nie jest proste. Już samo usunięcie wody to czynność zajmująca godziny, a co dopiero wysuszenie całego wyposażenia i pozbycie się wilgoci.
W takim wypadku bardzo pomocne jest zgłoszenie się do firm zajmujących się sprzątaniem pomieszczeń po klęskach żywiołowych. Ludzie tam pracujący są w tym bardzo doświadczeni i wiedzą jak zająć się meblami oraz ścianami, by nie zalęgła się w nich wilgoć no i przede wszystkim zrobią to dużo szybciej, skuteczniej i bezpieczniej niż gdybyśmy chcieli zająć się tym na własną rękę.
Wiadomo, że wiąże się to z dodatkowymi kosztami, natomiast samo osuszenie ścian również nie będzie możliwe bez zainwestowania w specjalne urządzenia czy preparaty. Dlatego też kwestia wyboru zależy już od indywidualnych preferencji i umiejętności, z jakich możemy skorzystać przy osuszaniu mieszkania.
Powodzie i zalania to ten rodzaj katastrofy żywiołowej, z którą bardzo ciężko jest sobie poradzić. Warto więc pamiętać, że w usuwaniu jej skutków nie trzeba polegać tylko na sobie. Po wypadku można skorzystać z pomocy wielu firm, natomiast już teraz warto uświadomić sobie, jak wiele rzeczy może doprowadzić do zalania i dzięki temu chronić swoje mieszkanie już od samego podejrzenia ryzyka powodzi.