Rozrastający się rynek smartfonów powoli zaczyna pokazywać nam nowe, azjatyckie marki, które chcą stanąć w szranki ze swoimi największymi konkurentami, jakimi są przede wszystkim Apple, Samsung, HTC czy Sony. Telefony tych czterech firm zdecydowanie różnią się od urządzeń za kilka razy niższe stawki. Pomijając estetykę oraz często mocniejszą obudowę zwrócić uwagę należy przede wszystkim na podzespoły.
Co znajduje się pod maską smartfonów?
Smartfony, jak wyżej wspomnieliśmy różnią się podzespołami. Telefony najczęściej obecnie posiadają pamięć RAM w zakresie od 1 do 3GB. Tanie smartfony zaopatrzone będę właśnie w 1024MB pamięci operacyjnej, natomiast flagowce najlepszych marek spokojnie dysponować będą pamięcią aż 3 lub nawet 4 krotnie większą. Taka pamięć pozwala na obsługę wielu zadań jednocześnie, zwłaszcza, że flagowce posiadają obecnie nawet 8-rdzeniowe procesory, których taktowanie ustawione jest już na 2500Mhz, co daje nam całe 2,5Ghz. Tanie smartfony najczęściej posiadają 2 lub 4 procesory o taktowaniu o średniej wartości 1,3Ghz. Nie poradzą sobie zatem z najtrudniejszymi zadaniami, obsługą wielu aplikacji jednocześnie. Ale za to wyróżniają się ceną. Obecnie możemy nabyć całkiem ciekawe smartfony takich marek jak Asus, Elephone czy Jiayu za cenę od 600 do 800 złotych, a nawet taniej. Najtańsze modele dostępne są na rynku już za 350 PLN. Weźmy na pokład chociażby Elephone G9, który w sklepach znajdziemy w średniej cenie 450 złotych. Co może nam zaoferować urządzenie. Z pewnością otrzymamy 1GB pamięci operacyjnej oraz procesor z czterema rdzeniami o taktowaniu 1Ghz. Do tego bateria, która powinna pozwolić na jednodniową zabawę z komórką o pojemności blisko 1,800 mAh. Telefon może pochwalić się zadowalająca wielkością wyświetlacza, który ma 4,5 cale. Takie urządzenia zdecydowanie sprosta oczekiwaniom przeciętnych użytkowników, którzy moc smartfona wykorzystują raczej rzadko, ich podstawowym zadaniem jest smsowanie oraz dzwonienie.
Dlaczego warto wybrać tani telefon?
Pierwsza i podstawowa sprawa to naturalnie cena. Za kwotę od 400 do 600 złotych możemy znaleźć urządzenia, które zaspokoi potrzeby konsumenta. Smartfon z pewnością będzie wyposażony w ekran do nawet 5″ z dobrą rozdzielczością. Co więcej będzie mógł obsługiwać takie same aplikacje jak lepsze telefony – oczywiście nie wiele na raz, ale i tak warto dać im szansę. Obsługa 3G a nawet 4G znajduje się w standardzie. Do tego doliczyć należy usługi lokalizacyjne, dzięki którym łatwo połączymy się z satelitą i otrzymamy sygnał GPS niezbędny w połączeniu z aplikacją do nawigacji. Nie powinniśmy narzekać także na jakość rozmów oraz szybkość obsługi samego urządzenia. Tanie smartfony najczęściej wyposażone są w system operacyjny Android 4.4.4 – Kitkat, ale niektóre z nich mogą być także wyposażone w najnowsze oprogramowanie Lolipop 5.1.1, które przyspiesza urządzenia oraz optymalizuje wszelkie działające na pokładzie aplikacje. Polecamy sprawdzić model Jiayu F2 – za cenę niecałych 600 złotych otrzymamy bardzo wydajną maszynę z baterią o mocy aż 3000mAh.