Podejmując się nowych inwestycji jako przedsiębiorstwo, warto wiedzieć o konieczności stworzenia raportu środowiskowego. Jeszcze do niedawna mało mówiono o tym, jaki wpływ na środowisko naturalne mają organizacje, które planują nowe działania na konkretnym terenie i jakie są tego konsekwencje. Obecnie każda organizacja jest zobowiązana do tego, aby przedstawić szczegółowy raport o oddziaływaniu na środowisko.
Zrównoważony rozwój to już nie tylko trend, jaki można było zaobserwować w ciągu minionych lat. Aktualnie ochrona środowiska oraz związane z nią sprawy administracyjne i kwestie prawne są poruszane w wielu przedsiębiorstwach. Obowiązujące prawo narzuca restrykcyjne wymogi właścicielom firm, nakładając na nich m.in. konieczność systematycznego opracowywania raportów i utrzymywania procedur mających na celu ograniczenie negatywnego wpływu organizacji na środowisko.
Jednym z obligatoryjnych raportów, jakie musi tworzyć organizacja jest raport oddziaływania na środowisko. Czym właściwie są raporty środowiskowe i co należy o nich wiedzieć? W jaki sposób się je przygotowuje?
Raporty środowiskowe – czym są?
Do każdego nowego przedsięwzięcia organizacji, które w różnorodny sposób wpływałoby na ochronę środowiska naturalnego, konieczne jest sporządzenie szczegółowe raportu OOŚ. Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko to dokument stanowiący podstawę do wydania oceny dot. wpływu planowanej inwestycji na środowisko. To dzięki niemu możliwe jest przeanalizowanie ryzyka towarzyszącemu nowym inwestycjom, a także jego negatywnego wpływu na takie aspekty środowiskowe jak gleba, woda czy powietrze.
Raport środowiskowy jest dokumentem, który dołącza się do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Bez niego niemożliwe jest wydanie pozwolenia na rozpoczęcie przedsięwzięcia. Raport OOŚ jest dokładnie weryfikowany pod kątem potencjalnych zagrożeń dla środowiska naturalnego i tego, w jaki sposób można ich uniknąć. Raport środowiskowy stanowi zatem podstawę do wydania pozytywnej decyzji o rozpoczęciu realizacji przedsięwzięcia.
Kiedy należy przygotować raport środowiskowy?
Nie każda inwestycja przedsiębiorstwa wiąże się jednak z koniecznością opracowania raportu środowiskowego. Raport oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko jest obowiązkowy dla dwóch rodzajów przedsięwzięć:
- Inwestycje o dużym ryzyku negatywnego oddziaływania na środowisko: stacje elektroenergetyczne i linie elektroenergetyczne o napięciu znamionowym, autostrady i drogi szybkiego ruchu (ekspresowe), stacje demontażu pojazdów, chów i hodowla zwierząt w liczbie ponad 210 sztuk inwentarza, budowle piętrzące wodę min. 5 metrów piętrzenia.
- Inwestycje, które potencjalnie mogą oddziaływać na środowisko (jeśli inwestycja spełnia szereg kryteriów, a organ właściwy do wydania decyzji zobowiąże inwestora do opracowania raportu).
Jakie kwestie powinny znaleźć się w raporcie środowiskowym?
Sporządzenie raportu środowiskowego w przypadku pierwszej kategorii inwestycji jest obowiązkowe. Do jego opracowania konieczne jest zastosowanie się do konkretnych kryteriów, które stanowią podstawę do przeprowadzenia analizy oraz wydania ostatecznej decyzji.
W raporcie należy zatem przedstawić szczegółowe informacje, te same, które znajdują się w karcie informacyjnej przedsięwzięcia. Taką kartę nierzadko sporządza projektant inwestycji, gdyż musi on w swoim projekcie uwzględnić wszystkie warunki środowiskowe.
Kryteria jakie powinny znaleźć się w raporcie, a także wszystkie niezbędne informacje zostały opisane i uregulowane w art. 66 Ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie. W kryteriach uwzględniono m.in. takie kwestie jak szczegółowy opis inwestycji, wszelkie informacje dotyczące zanieczyszczeń jakie powstaną w trakcie jej powstawania. Oprócz tego inwestor zobowiązany jest do określenia przewidywanego oddziaływania przedsięwzięcia na zdrowie ludzi.
Do jednego z najważniejszych kryteriów sporządzania raportu środowiskowego należy zaliczyć opis stanu środowiska naturalnego w danym miejscu przed rozpoczęciem inwestycji. W ten sposób możliwe będzie określenie potencjalnych strat oraz zwiększonego oddziaływania inwestycji na środowisko już po zakończeniu i uruchomieniu inwestycji. W raporcie należy także uwzględnić potencjalne konflikty społeczne oraz sposoby ich załagodzenia lub rozwiązania.
Sporządzając raport środowiskowy należy wziąć pod uwagę wiele kwestii, dlatego też przedsiębiorcy decydują się na zlecenie opracowania raportu jednostkom do tego uprawnionym. Wiedza i doświadczenie podmiotu sporządzającego raport pozwoli na dokładne opracowanie wszystkich zagrożeń, tak, aby wpływ przedsięwzięcia na środowisko był jak najmniejszy.