Ogrzewanie podłogowe należy dziś do najbardziej popularnych i najchętniej wybieranych systemów ogrzewania. Ma ono wiele zalet – między innymi jest to higiena, zmniejszenie kosztów eksploatacji, rozprowadzenie temperatury równomiernie po całym pomieszczeniu czy zapewnienie komfortu. Dodatkowo, cały system grzewczy mieści się pod podłogą, przez co w naszym mieszkaniu nie ma kaloryferów lub grzejników. Zastosowanie ogrzewania podłogowego ściśle wiąże się więc z estetyką. Oprócz tego, ogrzewanie podłogowe zapewnia nam bezpieczną temperaturę dla całego ciała. Cieplejsze powietrze przy stopach i zimniejsze w okolicach głowy, jest zdrowe dla naszego organizmu. W większości, instalacja podłogowa szybko się nagrzewa. Możemy również regulować temperaturę i dopasowywać ją do naszych potrzeb. Jest to możliwe dzięki czujnikom temperatury lub dzięki panelom regulacyjnym.
Rodzaje systemów ogrzewania podłogowego
- Płyta fundamentowa – jest to rozwiązanie znane stosunkowo od niedawna. Ten system grzewczy jest przeznaczony szczególnie dla osób, które chcą zbudować dom energooszczędny. Poza tym, pływa fundamentowa jest świetnym sposobem na zapobieganie wilgoci w całym domu. W płycie takiej, rolę elementem grzewczym może być powietrze lub woda. System ten znajduje się płytko pod podłogą. Jest to więc dobre rozwiązanie w przypadku terenów o podwyższonym poziomie wód gruntowych. Trzeba również dodać, że instalacja płyty fundamentowej jest bardzo szybka. Jej budowę można rozpocząć w każdej porze roku.
- System elektryczny – jest to system, który szczególnie łatwo można zamontować. Ogrzewanie elektryczne nie wymaga montażu ogrzewania centralnego lub kotła grzewczego. Użytkowanie tego typu ogrzewania jest więc szczególnie wygodne. Ten rodzaj ogrzewania może składać się z kabli, specjalnej maty grzewczej lub z folii poliestrowej, która wypełniona jest aluminiowymi drucikami.
- Ogrzewanie wodne – obecnie, jest to najbardziej popularny rodzaj ogrzewania. Składa się on ze specjalnych rur grzewczych, które są ułożone tuż pod podłogą. Ciepło jest więc dostarczane do domu poprzez gorącą wodę. W tym przypadku jednak, konieczna jest instalacja kotła grzewczego. Dodatkowo, należy zainstalować również pompy ciepła i sterowniki. Oprócz tego, konieczne jest wykonanie całej instalacji centralnego ogrzewania. Warto jednak podkreślić, że pomimo kosztów, jakie trzeba przeznaczyć na sam montaż ogrzewania wodnego, jego użytkowanie jest stosunkowo tanie.
- Ogrzewanie powietrzne – jest to nowoczesna metoda, która polega na przepływaniu gorącego powietrza przez specjalne kanały umieszczone bezpośrednio pod podłogą lub w fundamentach.
Jak wybrać ogrzewanie podłogowe?
Decydując się na montaż ogrzewania podłogowego, musimy dokładnie poznać ich działanie, specyfikę oraz wady i zalety. Wspólną zaletą wszystkich systemów grzewczych jest równomierne rozprowadzanie ciepła w każdym pomieszczeniu. Oprócz tego, systemy podłogowe są o wiele bardziej korzystne dla naszego zdrowia. Wyższa temperatura przy nogach i niższa przy głowie, lepiej wpływa na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. W przypadku ogrzewania podłogowego, temperatura może być niższa niż w przypadku tradycyjnych grzejników, jednak dzięki specyfice systemów, nie odczujemy tego. Warto dodać, że każdy system grzewczy, który znajduje się pod podłogą, pozwala na zwiększenie estetyki w naszym domu. W przypadku ogrzewania podłogowego, nie trzeba umieszczać grzejników w każdym pomieszczeniu. Z zainstalowaniem podłogowego systemu ogrzewania wiążą się większe koszty, niż przy montażu grzejników w pomieszczeniach. Jest to jednak aspekt, który nam się zwróci po latach, biorąc pod uwagę jego zalety. Natomiast na stronie www.termico.info znajdziemy ofertę grzewczych płyt fundamentowych, które są jeszcze mało popularną ale efektywną alternatywą ogrzewania podłogowego.