
Kostka brukowa to popularny produkt w segmencie materiałów budowlanych. Największe zamówienie realizowane są oczywiście dla firm budowlanych, ale często kostka brukowa kupowana jest również przez prywatne osoby, które pragną samodzielnie ułożyć ciekawe wzory np. na swoim podwórku.
Gdzie na podwórku warto układać kostkę?
W przypadku takim kostka brukowa często układana jest między furtką a schodami prowadzącymi do drzwi wejściowych, pod tarasem, dookoła cokołu, na ścieżkach prowadzących po ogrodzie, w pobliżu patio, oraz wszędzie tam gdzie często się poruszamy, a nie chcemy aby trawnik został wydeptany. Kostkę brukową powinno układać się również pod planowanym miejscem składowania opału – umożliwia to zabezpieczenie powierzchni przed ewentualnym podmoknięciem, co niekorzystnie wpływa na strukturę drewna – drewno gnije lub zmniejsza się jego moc opałowa. Kostka brukowa może być układana samodzielnie lub z pomocą ekipy doświadczonych brukarzy – niezależnie od tego z jakiego rozwiązania skorzystanie, warto skorzystać z porad doświadczonych osób, poniżej zaprezentujemy wam wszystkie 10 etapów wzorowego układania kostki, z pominięciem wzornictwa oraz doboru kostki, co jest sprawą osobistą i wam pozostawiamy wybór.
Na początku musimy wyznaczyć teren, na którym kostka zostanie ułożona – warto postarać się o w miarę równy wykop oraz wybranie z ziemi wystających korzeni. Powierzchni powinna zostać wyrównana po obu bokach i być prosta – wykorzystajcie do tego sznurek, będzie prowadził po linii prostej. Sznurek to również sposób na oznaczenie wysokości, do której kostka może dojść. Najlepiej jeśli nieznacznie wystaje poza trawnik – pamiętajmy też o krawężnikach, które dobrze jest ustawić nieco wyżej niż ścieżkę. Po dokonaniu prac terenowych podsypmy piaskiem powierzchnię na której znajdzie się kostka. Piasek lepiej przepuszcza wodę niż ziemia i nie powoduje psucia wytrzymałości kostki od spodu. Kiedy już to zrobimy zagęśćmy kostkę. Tradycyjnie wykorzystuje się w tym celu zagęszczarkę, natomiast jeśli jej nie posiadamy lub nie możemy wynająć możemy to zrobić długo depcząc powierzchnię najlepiej w kilka osób. Im mocniejsza powierzchnia, tym łatwiej uda nam się równo postawić kostkę.
Mocna powierzchnia gwarancją stabilności kostki
Kolejnym etapem jest zmieszanie posypki, który wykonaliśmy z piasku z cementem oraz wypoziomowanie podłoże – do tego celu nie możemy wykorzystać ubijarki, ponieważ beton zwyczajnie zostałby rozchalapany – wykorzystajmy do tego celu np. łatę murarską. Pracę tą powinniśmy wykonywać solidnie i precyzyjnie – nie musimy się spieszyć, przecież podwórko jest nasze. Warto postara się o dobrą mieszankę piasku i cementu, aby struktura betonowa była na tyle zwięzła by kostka od spodu trzymała się i nie odkształcała podczas przyszłych spacerów.
Układanie kostki – etapy końcowe
Jeśli już to zrobiliśmy po prostu zacznijmy układać kostkę – równo i dokładnie. Do dobicia jej użyjmy młotka gumowego – wystarczy 1-2 uderzenia aby kostka była utwardzona. Jeśli ścieżka jest już ułożona musimy zadbać także o jej brzegi – teraz mamy dwa wyjścia – albo wykorzystać krawężniki na głębszych wykopie z mocną mieszanką cementu, piasku i wody, albo zastosować oporowanie – czyli podmurowanie kostki. Jeśli kostka jest już przez nas ułożona powinniśmy ponownie zastosować zagęszczarkę, aby mieć pewność, że stabilnie trzyma się podłoża. Na sam koniec musimy wypełnić fugi – najlepiej piaskiem – aby to zrobić wystarczy wysypać kilka wiader piasku na powierzchnię i miotłą wprowadzić go w fugi.
Jesteś zainteresowany położeniem kostki? Odwiedź stronę Drokan-1 kostka brukowa i wybierz kostkę dekoracyjną do twojego ogrodu.