Rowery górskie są bardzo popularną odmianą jednośladów. Jest to sprzęt bardzo uniwersalny. Z jednej strony jest przeznaczony do jazdy w trudnym terenie. Sprawdza się na bezdrożach i w górach. Z drugiej strony, rowery MTB pozwalają na wygodną i dość komfortową jazdę po szosach.
Kolejną zaletą tego typu rowerów jest ich zróżnicowanie. Wybór nie ogranicza się tylko do MTB, są też klasy ATB czy Downhill. Wśród nich pojawiają się też rowery enduro. To bardzo ciekawa odmiana rowerów górskich.
Rower enduro
Na początku należy wyjaśnić, czym jest enduro. Najprościej rzecz biorąc jest to jazda po górach. Nie po znanych ścieżkach tylko po bezdrożach. Do enduro zaliczają się też terenowe wyścigi.
W związku z tym rower enduro cechuje olbrzymia wytrzymałość. Wytrzymuje bardo duże obciążenia. Klasa enduro jest też dość uniwersalna. Sprzęt nie niszczy się na stromych zjazdach, jest do nich przystosowany. Jednak nie jest typową zjazdówką. Pozwala też na swobodne podjazdy bez ponoszenia olbrzymiego wysiłku.
Każdy entuzjasta jazdy po górach powinien kupić rower enduro. Odbywanie na nim długich wyjazdów nie stanowi problemu. Daje możliwość poruszania się po każdej płaszczyźnie w przeciwieństwie do roweru downhillowego.
Charakterystyka roweru enduro
Jakie są podstawowe cechy roweru do enduro?
Pierwszym ważnym elementem jest rama. Powinna spełniać kilka cennych parametrów. Jednym z nich jest kont miedzy amortyzatorem a ziemią wynoszący około 65 stopni. Rura podsiodłowa powinna być umieszczona pod kontem 74-75 stopni. W rowerze enduro ważna jest też długości rury podsiodłowej, długość górnej rury jak również jej odległość od ziemi. Te wymiary powinny być mniejsze niż w innych typach rowerów górskich. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy poradzić się wykwalifikowanego sprzedawcy. Warto też pamiętać, że skok w rowerach enduro to najczęściej 160 mm.
Rower enduro jest stabilny podczas zjazdów równocześnie pozwalając na swobodne podjazdy. Umożliwia to specjalnie dobrana waga w okolicach 14-15 kg.
Koła tego typu sprzętu występują w standardowych rozmiarach 26, 27, 5 oraz 29 cali. Obręcze wyposażone są w szerokie i wytrzymałe opony, dostosowane do ciężkiego terenu.
Wyprawa w teren
Rower enduro to sprzęt dla doświadczonych rowerzystów. Przeznaczony jest, bowiem do jazdy w bardzo trudnym terenie. Najczęściej są to góry i to nieutarte szlaki. Na tego typu sprzęcie można poruszać się po bezdrożach. Wstrzymuje też strome zjazdy, równocześnie dobrze się spisując na podjazdach.
Budowa roweru enduro jest idealnie dopasowana do ciężkiego terenu. Dzięki temu jest w stanie znieść bardzo duże obciążenia. Jeżeli więc planujemy rozpoczęcie swojej przygody z wyprawami w ostępy, jego zakup to doskonała inwestycja.