Wykonywanie przetworów to znany od wieków sposób na konserwowanie żywności bez wykorzystywania sztucznych dodatków, mających negatywny wpływ na zdrowie.
Czy to jedyna korzyść z produkowania własnych dżemów, kiszonek i kompotów? Absolutnie nie! Korzyści jest znacznie więcej i to właśnie o nich będzie tutaj mowa. A do tego garść przydatnych porad związanych z doborem właściwego rodzaju słoika.
Dlaczego warto robić własne przetwory?
Brak konserwantów
Pierwszą i najważniejszą sprawą jest to, że podczas samodzielnej produkcji przetworów masz pełną kontrolę nad tym, co znajdzie się w ich składzie. Nie będzie w nich żadnych dodatków typu E, ulepszaczy smaku i barwników, rujnujących Twoje zdrowie.
Ogromne zasoby witamin
Zapewne wiesz o tym, że większość procesów obrabiania żywności pozbawia ją części witamin. Nieco inaczej jest z kiszeniem, pasteryzowaniem, czy też wekowaniem. Straty są znacznie mniejsze, zwłaszcza jeśli przetwarzasz owoce świeżo po zebraniu.
Znane pochodzenie składników
Przy zakupie owoców i warzyw z marketu nie masz pewności co do ich pochodzenia i co do tego, czy nie są one pryskane sztucznymi dodatkami przedłużającymi trwałość i chroniącymi przed zepsuciem lub pojawieniem się szkodników. Stosując produkty z własnego ogródka lub zaufanego gospodarstwa, pewność co do jakości produktów spożywczych znacznie wzrasta.
Robienie przetworów też może być zabawą!
Lubisz gotować? Cieszą Cię chwile, kiedy robisz coś razem z bliskimi? Zatem jednym ze sposobów na wspólne spędzanie czasu może być właśnie robienie przetworów. Będziecie mieć całkiem sporą frajdę nie tylko ze wspólnie spędzonego czasu, lecz też z namacalnych efektów Waszej pracy.
“Słoik to słoik” – czy dobór rodzaju słoika ma znaczenie?
Większość z nas właściwie nie zastanawia się nad rodzajem słoika, jaki dobiera podczas produkcji przetworów. Tymczasem okazuje się, że istnieje kilka wskazówek, które warto mieć na uwadze. Wyróżniamy dwa główne rodzaje słoików:
- słoiki twist-off
- słoiki typu weck
Jakie są ich zastosowania?
Słoik twist-off
Jest on najczęściej stosowany do przetworów typu dżemy, kiszonki czy też kompoty. Ich ogromną zaletą jest pełna szczelność i odporność na wysokie temperatury, stosowane podczas pasteryzacji. Prawidłowe zakonserwowanie przetworu łatwo poznać po wklęsłej nakrętce. Słoiki typu twist-off dostępne są m.in. w ofercie sklepu Polpak, gdzie znajdziesz słoik o dowolnej wielkości, dostosowując go do swoich potrzeb.
Słoik typu weck
Podobnie jak twist-off, są one bardzo odporne na wysokie temperatury, co czyni je świetnym wyborem do przechowywania w nich przetworów. Są one na tyle uniwersalne, że oprócz przetworów płynnych, można w nich przechowywać również produkty sypkie, takie jak ryż lub kasza, z których często korzystamy.
Wszystko to ze względu na sposób zamykania – wieczko jest przytwierdzane szczelnie do słoika za pomocą metalowych klamer. Gwarantują one całkowitą ochronę przed zalęgnięciem się mola spożywczego i innych insektów.
O czym warto pamiętać, dobierając słoik?
- Słoik nie może być uszkodzony – nie wybieraj tych z wyszczerbieniami, pęknięciami lub rdzą na nakrętce.
- Dobierz pojemność do rodzaju przetworu. Ogórki lub paprykę najlepiej marynować w dużych słojach, lecz już dżemy, soki i kompoty muszą być szybko spożyte po otwarciu, dlatego też znacznie lepiej sprawdzą się mniejsze pojemności.
- Robisz sałatki? Wielkość słoika dostosuj do tego, na ile osób ją przygotowujesz ze względu na krótki termin przydatności po otwarciu.
Robienie przetworów – samodzielnie lub z bliskimi – jest doskonałym sposobem na zatrzymanie lata na znacznie dłużej i zapewnienie sobie dostępu do pełnowartościowych produktów przez praktycznie cały rok. Jeśli tylko wybierzesz produkty pozbawione sztucznych dodatków i odpowiednio dobierzesz i przygotujesz słoiki szklane na przetwory, możesz liczyć na fantastyczne przetwory, których smakiem będziesz cieszyć się przez bardzo długi czas.