Produkt jakim jest sól niskosodowa to sól o obniżonej zawartości sodu. Czym wyróżnia się ta sól? Ma lepszy wpływ na zdrowie oraz funkcjonowanie organizmu, a smakiem nie odbiega od tradycyjnego produktu stosowanego przez większość osób nieświadomych zalet soli niskosodowanej.
Zbyt duża ilość sodu zatrzymuje w organizmie więcej wody niż jest to potrzebne i może doprowadzić do podwyższenia ciśnienia krwi w tętnicach, a także większe obciążenie serca i organów, takich jak nerki. Skutkować można to otyłością, rozwojem nadciśnienia oraz innych chorób układu sercowo-naczyniowego, a także problemami z funkcjonowaniem nerek.
Dietetycy oraz specjaliści od zdrowego żywienia polecają stosowanie soli o obniżonej zawartości sodu. Według nich produkt ten pozwala uniknąć wszystkich wspomnianych wyżej problemów zdrowotnych. W tego rodzaju soli 30% sodu jest zastąpione solami potasu i magnezu. Wyniki badań pokazują, że zastąpienie sodu takimi właśnie proporcjami tych składników jest najbardziej korzystne dla naszego organizmu.
Sól niskosodowa praktycznie niczym nie różni się w smaku od normalnej, a jej działanie nie wywołuje przykrych skutków zdrowotnych – nie musimy rezygnować z dosalania potraw. Stosując sól o obniżonej zawartości sodu, nie tylko obniżamy spożycie chlorku sodu, ale również wzbogacamy naszą dietę o potas i magnez. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mięśnia sercowego, wysyłania impulsów nerwowych, podtrzymania równowagi kwasowo-alkaicznej oraz osmotycznej. Produkt ten pozwala uzupełnić niedobory tych składników.
Jaka ilość soli niskosodowej jest optymalna dla naszego organizmu?
Dietetycy polecają, by dzienna dawka soli o niskim stężeniu sodu wynosiła około 5 gram dziennie – w przybliżeniu jest to łyżeczka. Sól tą stosować możemy do przyprawiania dań oraz dosalania gotowych potraw. Niskosodowa sól jest polecana zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci oraz młodzieży. Stosuje się ją powszechnie w różnych krajach Europejskich oraz w Ameryce.
Stosowanie soli o niskim stężeniu sodu usprawnia pracę serca i innych organów wewnętrznych, pomaga w walce z nadprogramowymi kilogramami, a dodatkowo zapobiega i leczy nadciśnienie tętnicze. Niskosodowa sól zawiera większe ilości potasu i magnezu, co może mieć duże znaczenie dla chorych na nadciśnienie tętnicze – którzy najczęściej przyjmują leki moczopędne, wypłukujące te pierwiastki z organizmu.
Sól ta jest polecana nie także chorym na miażdżycę tętnic, chorobę wieńcową serca, cukrzycę, wrzody żołądka i bóle krzyża.
Ograniczenie spożycia sodu w przypadku cukrzycy zapobiega jednemu z poważniejszych powikłań chorobowych, jakim jest choroba nerek, nazywana nefropatią cukrzycową – dlatego też produktem tym powinni zainteresować się cukrzycy.
Sól produkowana za granicą w większości przypadków zawiera bardzo dużą ilość potasu – nawet do 70% całkowitej masy. Taka sól może być stosowana, ale sporadycznie, w konkretnych przypadkach i zgodnie z zaleceniami lekarzy. Bowiem regularne spożywanie tego rodzaju produktu może znacząco podwyższyć ilość potasu w organizmie – niekorzystnie wpływa to na ogólny stan zdrowia. Z tego właśnie powodu kupując sól, należy bardzo dokładnie sprawdzić jej skład i pochodzenie- informacje te powinny być podane na ulotce bądź opakowaniu.