Każdy z nas słyszał o magazynach, może pracował kiedyś w takim obiekcie. Przydają się w wielu dziedzinach działalności gospodarczej. Planując otworzyć firmę lub gdy potrzebny nam magazyn na inne okazje warto dowiedzieć się o ni więcej. Jak wynika z definicji jest to budynek zaprojektowany do spełniania warunków bezpiecznego magazynowania towarów. Powinien zapewniać im zabezpieczenie przed uszkodzeniami i kradzieżą. Występują różne rodzaje magazynów, podzielone ze względu na budowę i przeznaczenie. Należy zdecydować się, jaki obiekt będzie najlepiej spełniał nasze wymagania.
Dokonaj dobrego wyboru magazynu
Żeby wybrać odpowiedni magazyn musimy najpierw dowiedzieć się, jakie są ich rodzaje. Występują trzy podstawowe typy:
- Pierwszym rodzajem, najłatwiejszym di wykonania są magazyny otwarte. Są to ogrodzone place na otwartej przestrzeni o twardej lub gruntowej powierzchni. Można na nich składować wyroby odporne na warunki atmosferyczne.
- Magazyny zamknięte są obiektami gdzie występuje jedno lub kilka pomieszczeń. Zaliczają się do nich budynki podziemne, przyziemne, parterowe, jednopiętrowe i wielopiętrowe.
- Magazyny półotwarte są to obiekty budowlane z minimum jednym odsłoniętym bokiem. Przeznaczone są do składowania wyrobów o ograniczonej odporności na warunki atmosferyczne – takie jak tutaj.
Podane rodzaje już stanowią podpowiedź, co do wyboru. Jeżeli nie chcemy budować nowego obiektu mamy jeszcze jedną możliwość. Jest nią adaptacji już powstałych budynków na potrzeby magazynowania. Do przeprowadzenia zmiany przeznaczenie budynku należy złożyć wniosek do właściwych organów administracji architektoniczno-budowlanej oraz do starosty powiatowego odpowiedniego do miejsca zarejestrowania firmy lub miejsca zamieszkania.
Jeszcze jeden rodzaj magazynów
Jeżeli chodzi o przechowywanie żywności to magazyn musi spełniać dodatkowe wymagania. Pożywienie nie może się zepsuć, dlatego:
- Magazyn do przechowywania żywności powinien być przede wszystkim czysty i suchy. Musi występować w nim temperatura dostosowana do przechowywanego typu żywności. Wszystkie ściany powinny być bielone z wykorzystaniem wapna a następnie pomalowane farbą olejną lub wyłożone płytkami.
- Istotnym elementem jest podłoga. Powinna być gładka, bez szpar ani dziur gdzie mógłby gromadzić się bród. Najlepsze podłogi są betonowe, klinkierowe lub wyłożone płytkami ceramicznymi.
- Każdy element magazynu żywności musi być odpowiednio przystosowany. Dlatego też, okna powinny być pokryte gęstymi siatkami chroniącymi przed owadami. Wszelki otwory, przez które mogłyby się dostać gryzonie należy zabezpieczyć gipsem lub zaprawą murarską.
Jeden magazyn wiele zastosowań
Magazyny służą firmom do przechowywania różnych towarów. Mogą znaleźć zastosowanie do prywatnych potrzeb, na przykład składowania drewna na opał. W każdym przypadku musimy zastanowić się, jaki rodzaj będzie dla nam najodpowiedniejszy. Dzięki temu to, co będziemy przechowywać znajdzie się w najlepszym dla siebie środowisku.