Drabinki są znane przede wszystkim ze szkolnej sali gimnastycznej. Jakie jest ich zastosowanie w rehabilitacji i kto może z nich korzystać? Podpowiadamy.
Wykonując regularnie zestawy ćwiczeń na drabince gimnastycznej, jesteśmy w stanie zwiększyć siłę mięśni oraz zakres ruchomości kończyn i gibkość. Ćwiczenia na drabince pomagają zwalczyć bóle stawów i pomóc w okresie rekonwalescencji. Na drabince można wykonywać wiele rodzajów ćwiczeń z zakresu gimnastyki korekcyjnej oraz ćwiczenia wzmacniające. Sprzęt ten pozwala rozciągnąć się i poprawić elastyczność i gibkość mięśni. Drabinki nie bez powodu znajdują się w szkołach i w placówkach rehabilitacyjnych, ponieważ można na nich wykonywać proste ćwiczenia ogólnorozwojowe.
Ćwicząc na drabince, możemy wykonać rozgrzewkę przed treningiem oraz wykonać trening właściwy, angażując różne partie mięśni.
Rehabilitacja dzięki drabince – jak się odbywa?
Drabinka rehabilitacyjna to dość niepozorny sprzęt, jednak warto wiedzieć o szerokim spektrum zainteresowania jakim się odznacza. Ćwiczenia na drabince wykonuje się przede wszystkim w szkole oraz w wielu ośrodkach lub placówkach wychowawczych dla dzieci. Drabinki gimnastyczne znajdują się również na siłowniach i w placówkach medycznych. Jest to sprzęt wykorzystywany przez osoby intensywnie trenujące, przez kulturystów oraz przez dzieci – nie tylko na lekcjach wychowania fizycznego.
Dużą rolę drabinka odgrywa podczas rehabilitacji. Ćwiczenia na drabince gimnastycznej są polecane osobom po przebytych urazach, po operacjach, śpiączkach czy po ciężkich chorobach. W okresie rekonwalescencji, między innymi dzięki drabince, pacjent może usprawnić mięśnie lub/ i zmniejszyć dolegliwości związane z wadami postawy.
Efekty ćwiczeń na drabince
Wszelkie ćwiczenia, jakie odbywają się poprzez zastosowanie drabinki gimnastycznej, są dobierane przez fizjoterapeutę lub rehabilitanta. Pacjent, w zależności od jego stanu i przyczyny problemu, ma najczęściej indywidualną terapię. Opiekun ma za zadanie wdrażać coraz to bardziej urozmaicone zestawy ćwiczeń i pilnować, by pacjent wykonywał je w prawidłowy sposób. Pacjenci, ćwicząc na drabince gimnastycznej, mogą osiągnąć o wiele większe postępy i szybciej wrócić do pełni sił.
- zwiększanie zakresu ruchomości stawów,
- angażowanie całego ciała lub wybranych partii mięśni,
- pozytywny wpływ na pracę organów wewnętrznych,
- zwiększenie wytrzymałości ciała i siły,
- poprawa pracy ukladu ruchowego,
- zwalczanie wad postawy,
- poprawa ogólnej kondycji organizmu.
Warto dodać, że ćwiczenia mogą odbywać się poprzez wykorzystanie dodatkowych elementów takich jak gumy czy linki do ćwiczeń. Technika i rodzaje ćwiczeń są dobierane indywidualnie do każdego pacjenta. Osoba zdrowa chcąca wzmocnić mięśnie nóg, dostanie inny pakiet ćwiczeń niż pacjent po poważnym złamaniu nogi.
Gdzie kupić drabinkę do ćwiczeń?
Ze wzgędu na szerokie zastosowanie drabinki gimnastycznej, nie napotkamy większych ograniczeń szukając odpowiedniego modelu. Drabinki gimnastyczne są dostępne w specjalistycznych sklepach z wyposażeniem medycznym, jednak można się zaopatrzyć w odpowiedni typ drabinki lub/ i dodatkowego sprzętu do rehabilitacji, by zamontować je w domu. Drabinki gimnastyczne mogą być z powodzeniem wykorzystywane nie tylko w ośrodkach rehabilitacyjnych i w szkolnych salach gimnastycznych. Uniwersalność i różnorodność ćwiczeń, jakie można wykonywać dzięki drabince, przekłada się na duże efekty w stosunkowo krótkim czasie.
Warto jednak wybierać drabinki z zaufanego źródła. Niezależnie od tego, czy chcemy wyposażyć salę do ćwiczeń dla pacjentów, siłownię czy mamy plan zamontować drabinkę we własnym domu, najlepiej jest wybrać sprawdzonego producenta. Drabinka gimnastyczna do ćwiczeń musi być wytrzymała i stabilna, by umożliwić nam wykonywanie różnorodnych ćwiczeń (mniej lub bardziej intensywnych). W obecnych czasach, drabinki spełniają rygorystyczne normy branży medycznej, dlatego oprócz funkcjonalnego sprzętu do ćwiczeń, zapewnimy sobie bezpieczeństwo i higienę na najwyższym poziomie.