Domek narzędziowy to coś o czym marzy każdy majsterkowicz czy zapalony ogrodnik. Zazwyczaj jest ceniony przez wszystkich – narzędzia nie walają się wszędzie po domu i działce, są bezpieczne i się nie niszczą. Warto więc zdecydować się na taką inwestycję.
Wielkość i kształt domku narzędziowego
Zgodnie z prawem jeżeli decydujemy się na małą konstrukcję o powierzchni do 25 metrów kwadratowych i niższą niż 5 metrów wysokości przy stromym dachu bądź 4 przy dachu płaskim, nie musimy załatwiać pozwoleń na budowę. Co więcej od początku roku 2017 nie musimy zgłaszać takiej budowy. Zasady te obowiązują jednak tylko wtedy, gdy liczba małych obiektów architektury ogrodu nie przekracza dwóch na każde 500 metrów kwadratowych.
Pozwolenia nie są jednak najbardziej kluczowe. Najistotniejsze jest to, by konstrukcja spełniała nasze potrzeby. Dla majsterkowicza, który chce mieć przestrzeń roboczą im większy domek tym lepiej. Dzięki temu pomieści on nie tylko narzędzia, które mamy teraz, ale również te które dokupimy. Dla ogrodników najważniejsza będzie wysokość budowli. Będą chcieli wieszać grabie, łopaty i inne narzędzia na ścianach, więc musi być to dostatecznie wysoka konstrukcja. Powinna być to jednocześnie dostatecznie duża przestrzeń, by zmieścić kosiarkę.
Materiał, z którego wykonamy domek narzędziowy
Zasadniczo przy budowie domku narzędziowego najczęściej używa się drewna, plastiku lub metalu. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. Domki plastikowe zapewniają dobrą ochronę przed wilgocią, wiatrem i innymi czynnikami atmosferycznymi. Z drugiej strony na ścianach będziemy mogli wieszać tylko lekkie haczyki i narzędzia inaczej mogą się nie utrzymać. Zastanówmy się więc czy będzie on spełniał nasze oczekiwania. Niestety ciężko jest też zmienić ich wygląd. Możemy pomalować taką budowlę, ale zazwyczaj wygląda to gorzej niż na początku. Łatwo jest za to umyć ściany i utrzymać całość w czystości. Wiele firm oferuje też łatwą i szybką konstrukcję z gotowych elementów, dzięki czemu nie musimy męczyć się z długą budową.
Drewniane domki narzędziowe są znacznie mocniejsze i stabilniejsze. Spokojnie będziemy mogli wieszać na ścianach nawet naprawdę ciężkie narzędzia. Co więcej z łatwością dodamy dodatkowe półki, gdy będziemy ich potrzebowali. Drewno jest miłe w dotyku, wygląda estetycznie i możemy je przemalować. Z drugiej strony wymaga ono odpowiedniej konserwacji. Jest narażone na działanie grzybów, pleśni, czynników atmosferycznych. Jeżeli zaniedbamy taką konstrukcję zbutwieje i się rozpadnie. Takie rozwiązania są też droższe. W polskim klimacie musimy kupić naprawdę wysokiej jakości drewno, aby przetrwało przez dłuższy czas, nie każdy gatunek się sprawdzi.
Ciekawą alternatywą są konstrukcje stalowe takie jak te od CGT Burnus. Są one stabilne i mocne, możemy na ścianach wieszać ciężkie przedmioty. Łatwo się w nich czyści ściany, a budowa jest szybka i prosta. Z łatwością możemy zamówić gotową konstrukcję u firmy zajmującej się produkcją. Wiele osób martwi się tym, że stal szybko będzie się nagrzewać latem i wychładzać zimą. Jednak izolacją termiczną możemy łatwo rozwiązać ten problem. Niektórzy myślą, że taki domek to metalowa puszka, która wygląda nieestetycznie. Jednak w dzisiejszych czasach to przestarzałe myślenie. Z łatwością możemy wybierać z pomiędzy blachy w różnych kolorach, nawet takiej przypominającej wyglądem drewno.
Budując domek narzędziowy powinniśmy dobrze przemyśleć czego potrzebujemy i zdecydować na projekt o odpowiedniej wielkości wykonany z materiałów, które przetrwają lata.