Dlaczego warto czytać opinie na temat firm?

Lip 11, 18 Dlaczego warto czytać opinie na temat firm?

Znalezienie pracy jest skomplikowane i niepozbawione dozy ryzyka niezależnie od branży, w jakiej się specjalizujesz. Zdobywanie wiedzy na temat pracodawców przed rozmową kwalifikacyjną pozwala skutecznie ocenić tematy, jakie mogą być poruszane, kwestie, które warto pomijać, czy w końcu zestawić charakter pracy przedstawiany przez rekrutera z tym, jaki opisują rzeczywiści pracownicy firmy. W Internecie roi się dziś od portali zbierających wypowiedzi i opinie dotyczące pracodawców, jednak nie wszystkie z nich są miejscami godnymi zaufania i często stanowią zwyczajową stronę pozwalającą na swobodne wyładowywanie emocji przez pracowników. Skoro jednak i takich portali nie brak, skąd wiedzieć któremu zaufać i czy w ogóle warto czytać opinie na temat firm?

Dlaczego warto czytać opinie na temat firm?

Każda branża, niezależnie od charakteru wykonywanej w jej obrębie pracy, ma swoich lepszych i gorszych przedstawicieli. Dla ułatwienia analizy powodów, dla których warto korzystać z portali z opiniami na temat firm weźmy jednak na tapetę rynek TSL, czyli branżę skupiającą firmy z obrębu transportu, spedycji i logistyki. Znalezienie pracy jako kierowca czy magazynier nie powinno być teoretycznie trudne, jednak w rzeczywistości grupy te są najczęstszymi ofiarami złego traktowania ze strony małych pracodawców, którzy chcą wybić się na rynku kosztem zdrowia i poszanowania własnych pracowników. Korzystając z portali takich jak logistyczni.pl, kandydat na pracownika przygotowujący się do rozmowy kwalifikacyjnej ma szansę ocenienia wartości pracodawcy, poznania nieco lepiej jego podejścia do człowieka czy warunków panujących w zakładzie pracy przez pryzmat opinii wyrażanych przez aktualnych i byłych pracowników firmy. Szperanie w tego typu portalach to też najlepszy sposób na wyłapanie oszustów i pracodawców, którzy za nic mają pracownika i nie traktują jego potrzeb, zdrowia czy czasu pracy na poważnie.

Orange logistics Katowice

Choć w Polsce tego typu portale są często obarczone dość negatywnym podejściem do pracodawcy, a sami pracownicy nie kwapią się do umieszczania pozytywnych opinii bez powodu, nie warto automatycznie nastawiać się na to, że każdy pracodawca jest zły. Nie ma idealnej firmy, zapewniającej swoim pracownikom same luksusy – każdy pracownik znajdzie choć jeden, drobny powód do narzekania który wyrośnie znacząco ponad faktyczną  proporcję, dlatego też warto często brać opinie na forach z przymrużeniem oka oraz korzystać z tych, które faktycznie dostarczają wartościowych informacji i są moderowane tak, by ich treści były jak najbardziej zgodne z prawdą.

Na co zwracać uwagę czytając opinie na temat firm?

Pierwszą istotną kwestią, której warto poszukiwać w opiniach są przede wszystkim warunki pracy, terminowość wypłat czy ogólne podejście pracodawcy do pracownika. Zdarza się, że niektórzy oferują bardzo wysokie stawki, lecz czas pracy pozostawia wiele do życzenia. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca raczej nie zdecyduje się na ujawnienie tego typu informacji lub zabezpieczy je tak, by pracownik nie zrezygnował w przedbiegach. Pracownicy zamieszczający opinie na portalach branżowych raczej nie zdecydują się na krycie tak kluczowych kwestii i powiedzą wprost, jeśli coś będzie nie tak.

Kolejną rzeczą, na którą należy niezwykle uważać jest nadmiar negatywnych lub pozytywnych informacji. Negatywny lub pozytywny marketing internetowy polegający na wybijaniu pozytywnych opinii danej firmie lub krytykowaniu działań jej konkurencji jest dość powszechny na rynku pracy, dlatego po raz kolejny podkreślamy jak ważne jest umiejętne odczytywanie informacji zawartych na portalach i nie branie wszystkich opinii dosłownie.