Wady i zalety pompy ciepła

Mar 04, 16 Wady i zalety pompy ciepła

W czasach obecnych ma się do wyboru coraz więcej energooszczędnych rozwiązań dla mieszkań. Baterie słoneczne widoczne na dachach domów już nikogo nie dziwią. Stały się one bardzo popularne. Innym rozwiązaniem coraz częściej wykorzystywanym do ogrzewania gospodarstw domowych są pompy ciepła.

Czym owa pompa jest?

Jest to urządzenie do wytwarzania ciepła; dzieje się to za sprawą stosowania przez tę aparaturę pewnego rodzaju „wywierania przymusu” na ciepło ze strefy o niższej temperaturze do strefy z temperaturą wyższą. Jak widać powietrze ma za zadanie poruszać się odwrotnie niż jest to zaprogramowane w naturze, dlatego jest to możliwe tylko dzięki sile, która wytwarzana jest za pomocą silnika umieszczonego w pompie. Ciepło za pomocą tej aparatury pozyskiwane jest z ziemi, wody lub powietrza, dlatego ma się do wyboru trzy rodzaje pomp ciepła: gruntowe, wodne oraz pompy ciepła na powietrze wylotowe.

Skoro jest tak wielu zwolenników tego typu rozwiązania, to jakie są plusy stosowania takiej formy ogrzewania pomieszczeń? Przede wszystkim plusem są zaoszczędzone pieniądze. Oczywiście na początku trzeba bardzo dużo gotówki zainwestować w to dzieło (to niektórzy poczytują za duży minus, bo koszty instalacji pompy ciepła do małych nie należą i zwyczajnie nie każdego obywatela stać na tego typu luksus), jednak po kilku latach użytkowania koszty na pewno się zwrócą. Inną bardzo dużą zaletą jest niewytwarzanie zanieczyszczeń. Oczywiście w trakcie pracy pompy ciepła wydobywają się jakieś spaliny, ale ich toksyczność jest dużo mniejsza niż spalin wydostających się z miejskich elektrowni, fabryk czy domów jednorodzinnych.

pompy ciepła SzczecinBardzo pozytywną stroną tej aparatury jest fakt, że nie wymaga ona nakładu pracy. Nie jest tak, gdy w domu stoi piec na węgiel, do którego nieustannie trzeba dorzucać. Pompa ciepła pracuje sama, nieustannie wytwarzając dodatnie temperatury w domowych pomieszczeniach. Nie ma także potrzeby, aby ją myć.

Raz (dobrze) zamontowana działa długie lata. Jeśli mowa już o montażu, to koniecznie trzeba wspomnieć, że jest on niezwykle łatwy, a jej instalacji można dokonać prawie wszędzie. I jeszcze bardzo ważny walor tego urządzenia. Jest ono całkowicie bezpieczne. Pompy ciepła nie wybuchają, nie zapalają się i nie wypuszczają do mieszkań żadnych substancji trujących, które mogłyby doprowadzić do zatrucia mieszkańców. Bardzo dużo atutów, trzeba to przyznać.

Jakie zatem są cechy ujemne?

Bo jakieś przecież muszą być. Przede wszystkim jest to urządzenie dość głośne, co niekiedy może być męczące dla lokatorów. Każdy bowiem zdaje sobie sprawę jakie negatywne konsekwencje niesie ze sobą długie przebywanie w hałasie. Inną dość istotną wadą jest niemożność z niej korzystania, gdy wyłączony zostanie prąd. Jeśli w ogrodzie nie ma się zamontowanego jakiegoś agregatu prądotwórczego (co wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami), to choćby próbowało się najróżniejszych rzeczy pompa ciepła bez energii elektrycznej nie zadziała. To zdaje się chyba wszystkie ułomności tej aparatury. Dla jednych będą one bardzo znaczące, dla innych zupełnie nieważne. Każdy zatem sam musi wiedzieć czego w życiu chce i potrzebuje.