Sadzonki truskawek – dlaczego powinny posiadać świadectwo kwalifikacji?

Mar 09, 18 Sadzonki truskawek – dlaczego powinny posiadać świadectwo kwalifikacji?

Szkółki i hodowle, które prowadzą sprzedaż sadzonek truskawek, powinny posiadać specjalne kwalifikacje i certyfikaty. Odpowiednie dokumenty zapewnią większą wiarygodność i uznanie, co przełoży się na ilość klientów i zysk. Warto więc zadbać jak najszybciej o to, by nasza szkółka posiadała niezbędny Certyfikat Kwalifikacji, który wzmocni naszą pozycję na rynku. Certyfikat taki może nadać nam specjalna organizacja – Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Wymogi inspekcji są dość wysokie, przez co sadzonki kwalifikowane posiada jedynie część hodowców. Jest to jednak bardzo istotne, biorąc pod uwagę sam popyt na truskawki, jaki można zauważyć w Polsce. Odpowiednie kwalifikacje są niezbędne, by móc wciąż powiększać zasięg swojej działalności.

Trzeba również wiedzieć, że jakość naszych plonów wzrośnie jeśli nasze uprawy będą regularnie kontrolowane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Instytucja a odpowiada za badania gleby, sprawdzanie jakości sadzonek oraz stanu, w jakim są owoce i ziemia.

Warto posiadać Certyfikat i stałą kontrolę PIORiN. Daje nam to wiarygodność, tym samym przyczyniając się do zwiększenia klienteli. W Polsce nie brakuje kupców i hodowców różnych rodzajów i odmian truskawek. Zarówno sadzonki, jak i owoce, są dość popularne w naszym kraju. Przez utrzymujący się popyt, liczba hodowców stale wzrasta. Jeśli jednak chcemy zakupić sadzonki truskawek frigo. zielone,  lub doniczkowe – musimy wybrać szkółkę certyfikowaną. Nie warto bowiem oszczędza na materiale kosztem jakości. Szkółka, która posiada Certyfikat Kwalifikacji, może zapewnić nam o wiele wyższą jakość swoich produktów.

sadzonki truskawek frigo

 

Zakup sadzonek truskawek

Zanim dokonamy zakupu sadzonek truskawek, musimy być pewni ich najwyższej jakości. Elementy, na jakie zwrócimy uwagę, stanowią podstawowe kryterium naszego wyboru.

  • Czystość odmiany musi zostać bezwzględnie zachowana. Każda odmiana posiada określone cechy dotyczące wyglądu, smaku i kształtu truskawek. Dodatkowo, wiele jest odmian, które mają różne wymagania. Dlatego odmiany muszą mieć zachowaną czystość.
  • Zdrowotność to kolejna cecha, jaką powinny charakteryzować się wszystkie sadzonki. Zdrowe sadzonki gwarantują nam równie zdrowe i piękne owoce. Sadzonki muszą być więc wolne od wszelkich chorób i pasożytów. Na pierwszy rzut oka (najczęściej tylko dla laika), jakiekolwiek zmiany chorobowe w sadzonkach nie są widoczne. Wszystko jednak wychodzi na jaw podczas zbiorów. Obumierające owoce, wysychające lub gnijące rośliny czy pleśń lub tzw. skórzasta zgnilizn, to podstawowe choroby, jakie są wywoływane przez szkodniki. Szkółka, która posiada certyfikowane przez PIORiN odmiany i rodzaje sadzonek, na pewno będzie w posiadaniu samych zdrowych truskawek.
  • Siła – sadzonki powinny być silne – gwarantuje nam to ich przyjęcie się. Dodatkowo, silne sadzonki będą wydawać regularne, obfite plony.
  • Metody hodowania – istnieją trzy podstawowe metody hodowania truskawek. Frigo, doniczkowe oraz sadzonki zielone różnią się od siebie. Wybierając sadzonki, powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób były one wcześniej hodowane. Obecnie, największą popularnością cieszy się typ frigo, który daje piękne i soczyste owoce w dość krótkim czasie.

Aby umiejętnie wybrać sadzonki, należy mieć na uwadze powyższe porady. Prowadząc własną szkółkę lub hodowlę, istotne jest, by sprowadzać sadzonki najlepszej jakości, które dodatkowo są certyfikowane. Odpowiednie kwalifikacje, które posiada dana szkółka, przemawiają za najwyższą jakością sadzonek i owoców. Regularne wizyty Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa dodatkowo wzmacniają wiarygodność danej firmy.