Ozdoby ze szkła – które warto kupić?

Lip 26, 16 Ozdoby ze szkła – które warto kupić?

Wybierając się na niezapomniany, egzotyczny, zagraniczny urlop wcale nie musimy dokonywać zakupu standardowej pamiątki. Znaczna większość takich podróżniczych suwenirów trafia po powrocie bardzo często do zapomnianej szuflady lub staje się mało istotnym elementem wystroju, zbierającym jedynie warstwy kurzu. Decydując się jednak na zakup przedmiotu bardziej oryginalnego w swym wyglądzie z pewnością nie powstydzimy się przed gośćmi, ustawiając go w widocznym miejscu naszego mieszkania.

Wyjeżdżając do któregoś z wysoko rozwiniętych krajów, można zatem śmiało wybrać na pamiątkę jakąś ozdobę ze szkła. Szczególnie popularne są takie wyroby w kraju, skąd w ogóle wywodzi się przemysł szklany, czyli ze słonecznej Italii. Będąca niegdyś ośrodkiem hutniczym, malownicza, znana z nietuzinkowych turystycznych atrakcji Wenecja z pewnością zaproponuje nam nabycie oryginalnego szklanego wyrobu. Możemy zatem nabyć tam tradycyjnie, od XIX wieku produkowane lustro lub niepowtarzalną, wykonaną z dmuchanego szkła rzeźbę lub figurkę. Takie wyroby znacznie różnią się między sobą kształtem i wymiarami, jednakże tradycyjne metody produkcji zapewniają im niepowtarzalność i oryginalność. Śmiało możemy zatem zakupić szklany wizerunek zwierzęcia lub misternie dekorowaną figurkę o geometrycznej formie.

Równie dobrze, możemy przywieźć z Wenecji przedmiot bardziej praktyczny, jednakowoż cenny ze względu na estetykę wykonania oraz jakość tamtejszego, tradycyjne szkła. Dodawane jest ono często do ozdobnej, kunsztownej biżuterii, przez co niewątpliwie podnosi jej walory dekoracyjne. Kolczyki lub nawet niewielka zawieszka zawierająca szklany element z pewnością stanowić będzie niebanalny suwenir, jak również stanie się niezastąpionym elementem wyjściowego stroju. Do przyozdabiania biżuterii często stosuje się także kolorowe szkło, nadające szlachetnym kruszcom, takim jak złoto czy srebro nieco lekkości. Szklany dodatek to także niezastąpiona alternatywa dla wszędobylskich, bardzo poważnych i być może snobistycznych drogich kamieni. Dlatego też wybór biżuterii szklanej z pewnością będzie oryginalnym i trafionym pomysłem nawet dla osób nie przepadających za błyskotkami.

Równie dobrze z zagranicy możemy przywieźć sobie kolorowy, pomysłowy witraż. Doskonale wypełni on nawet najsmutniejsze okno, rzucając na przeciwległą ścianę barwne refleksy. Wykonywane przez artystów małe, wolno stojące, lub przeznaczone do zawieszenia w obrębie okna witraże obfitują w rozmaitość kształtów i scen, które przedstawiają. Możemy zatem spotkać się z typowym, prostokątnym kształtem, jak i finezyjnymi, abstrakcyjnymi wariacjami. Jako wyrób rękodzielniczy taki “zdobyczny” witraż niewątpliwie ubarwi każde wnętrze nie stając się niepotrzebnym przedmiotem przywiezionym z wakacyjnego wypoczynku.

Zarówno serwowanie posiłków podczas ważnych uroczystości jak i chęć wręczenia klasycznego upominku wymaga znajomości savoir-vivre’u. Przygotowując się do komunii naszego dziecka, wystawny obiad podamy przecież na odświętnej zastawie. Wybierając podarunek ślubny dla Młodej Pary także zwrócimy uwagę na estetykę kupowanych naczyń.

Akcesoria ze szkła

Dobór odpowiedniej zastawy stołowej jak i pozostałego akcesorium w głównej mierzy przede wszystkim od okazji. Zależnie zatem od zastosowania, poszczególne komplety będą znacznie się między sobą różniły. Znajdziemy bowiem tradycyjne, klasyczne przykłady z niewielką ilością ozdób, jak i bardzo dekoracyjne zestawy. Warto zatem poświęcić nieco czasu, by wybrać naczynia najodpowiedniejsze na uświetnienie ważnego wydarzenia.

W skład podstawowej zastawy stołowej wchodzą wszelkie naczynia używane do serwowania posiłków i podawania napojów oraz, oczywiście sztućce. Oprócz tychże przedmiotów, często do zastawy wlicza się także różnego rodzaju pojemniki towarzyszące spożywaniu posiłków, takie jak na przykład cukiernice, solniczki, sosjerki, patery, kompotiery czy salaterki i półmiski.

Przygotowując się zatem do rodzinnej uroczystości, powinniśmy zwrócić uwagę na to, co przyda się podczas wspólnego posiłku. Funkcjonalizm odświętnej zastawy możemy urozmaicić delikatnymi ozdobami utrzymanymi w stylistyce pozostałej zastawy. Dzięki temu nas stół zaoferuje nie tylko niebanalne doznania kulinarne ale i nacieszy oko szklanymi precjozami, przeznaczonymi do codziennego użytku.

Decydując się na zakup zastawy stołowej, mającej stanowić potrzebny i ciekawy prezent, warto najpierw przemyśleć zakup. Podstawowymi kryteriami, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę jest oczywiście okazja, na jaką wręczymy podarunek oraz indywidualne potrzeby i oczekiwania osoby, którą zamierzamy obdarować. Nowożeńcom śmiało możemy kupić standardowy komplet, zawierający talerze, miseczki i szklanki, bowiem niewątpliwie podstawowy zestaw naczyń i akcesoriów bardzo przyda się Młodej Parze na starcie wspólnego życia. Podobnie dobrze sprawdzą się w tym przypadku ładne komplety sztućców, wyposażenia niezbędnego w każdym domu. Warto też rozważyć kieliszki na ślub – to świetny prezent ze szkła.

Zdawałoby się, że zakup zastawy stołowej na okazję rocznicy związku rodziców czy dziadków jest pomysłem nietrafionym. Nic bardziej mylnego. Przecież zastawa to nie tylko talerze i sztućce, to także oryginalne, misternie wykonane dodatki, takie jak cukierniczki czy sosjerki. Biorąc pod uwagę fakt, iż każdy dom ma już na swoim wyposażeniu niezbędne naczynia, warto pomyśleć o rzeczy nie tylko praktycznej ale i wysoce estetycznej. Zatem wybór ciekawie zdobionej szklanej cukiernicy z pewnością okaże się słusznym. Z pewnością uprzyjemni seniorom codzienny rytuał picia kawy lub celebrowany w wielu domach zwyczaj pijania herbaty po posiłkach.