Odżywki – niezbędna podstawa czy niepotrzebny wydatek?

Cze 13, 17 Odżywki – niezbędna podstawa czy niepotrzebny wydatek?

Wiele mówi się dzisiaj o odżywkach oraz wszelkich suplementach diety, co rzecz jasna w żadnym wypadku dziwić nas nie może. Jest to zrozumiałe, bo w środowisku panuje opinia, że ich zażywanie zagwarantuje nam znacznie lepsze wyniki. To prawda, choć na chwilę trzeba byłoby się przy takim stwierdzeniu zatrzymać, ponieważ okazać się może, że dany suplement nie działa lub nie działa tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Zastanówmy się w związku z tym, czy odżywki są dla nas niezbędne, czy może są tylko zupełnie niepotrzebnym wydatkiem?

Co dają suplementy?

Na rynku jest obecnie wiele bardzo różnych suplementów i odżywek, które na nasz organizm działają bardzo różnie. Jeśli mielibyśmy wymienić ich zalety, to wspomnieć byłoby trzeba przede wszystkim o tym, że odżywki przyspieszają regenerację organizmu, zwiększają ilość energii, uzupełniają niedobory poszczególnych mikroskładników, minerałów i witamin, poprawiają koncentrację czy działają antykatabolicznie. Oczywiście nie jest powiedziane, że jedna odżywka pomoże nam na wiele sposobów. Najczęściej tak nie jest, a więc jeśli zabieracie się już za suplementację, nie jest wykluczone, że jednocześnie będziecie sięgać po kilka różnych preparatów.

Czy ich zażywanie jest konieczne?

Nie jest również powiedziane, że ich zażywanie jest konieczne. Możemy powiedzieć, że to wybór każdego ze sportowców niezależnie od tego, czy sport uprawia on amatorsko, czy jest profesjonalistą. W tym drugim przypadku niemal na pewno będzie trzeba sięgnąć po jakieś odżywki, bo profesjonalne uprawianie sportu jest znacznie bardziej wymagające i kontuzjogenne.

Jeśli jednak nie macie zamiaru sięgać po żadne odżywki, dobre wyniki osiągnąć możecie również i bez nich. Mimo wszystko trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że droga do ich osiągnięcia będzie znacznie bardziej kręta i dłuższa. Biorąc pod uwagę fakt, że większość z nas jest niecierpliwych i jak najszybciej chce mieć dobre wyniki nic dziwnego, że po wszelkie suplementy sięga się dziś dość często.

Odczuwanie suplementów

Na rynku są obecnie również i takie suplementy, które działają już po kilkunastu minutach. Mowa tutaj o odżywkach przedtreningowych, które zawierają w sobie między innymi kofeinę, beta – alaninę czy argininę. Zażywać można je przed każdym treningiem, choć nie ma takiej konieczności. Najlepiej sięgać po nie przy treningach najbardziej intensywnych, aby nie przyzwyczaić do nich swojego organizmu. Efektów działania większości suplementów nie widać jednak od razu. Mowa tu między innymi o aminokwasach. Mimo że każdy wie, jakie są korzyści z ich przyjmowania, nie odczujemy tego od razu. Poza tym trzeba także pamiętać o tym, że odżywki nie mogą być uznawane za cud. Tylko i wyłącznie suplementacja nie da wystarczających efektów. W dalszym ciągu bazować trzeba na diecie. Odżywki i suplementy są jedynie jej dodatkiem. Mimo wszystko nie można powiedzieć, że odżywki nie są skuteczne. Są i to bardzo. Nie każdy jednak wie, na jakich zasadach je przyjmować.


W tym momencie wspomnieć trzeba również o odżywkach, które nie działają. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że w aż dziewięciu na dziesięć przypadków, osoby tak twierdzą, nie stosowały odpowiedniej diety. Jak widać bez tego trudno osiągnąć dobre wyniki. Niewiele pomocne mogą być wówczas także suplementy. Jeśli jednak ta będzie zrównoważona i odpowiednia właściwe odżywki bez wątpienia będą niezwykle pomocne. Warto po nie sięgać regularnie, choć nie mogą to być odżywki byle jakie. Dobrze przy tym posiłkować się wsparciem profesjonalistów.