Najważniejsze akcesoria rowerowe, które warto mieć

Paź 17, 17 Najważniejsze akcesoria rowerowe, które warto mieć

Kupując rower zdajemy sobie sprawę, że konieczne będzie oprócz tego zaopatrzenie się w dodatkowe akcesoria, które są niezbędne do zapewnienia nam komfortu i bezpieczeństwa podczas jazdy. Zazwyczaj podczas zakupu rowery nie posiadają zbyt wiele osprzętu, dlatego warto sprawdzić, które z akcesoriów warto mieć ze sobą podczas każdej, nawet tej krótszej podróży.

Obowiązkowym wyposażeniem roweru jest oświetlenie. Kodeks drogowy obowiązujący w Polse jasno mówi, że każdy rower musi posiadać z tyły migające lub stale świecące światło w kolorze czerwonym. Ponadto musi on posiadać również czerwony odblask w kształcie innym niż trójkąt. Z przodu obowiązkowa jest lampka, która zapewni nam białe lub żółte światło. Ważne jest również zamontowanie zakupionych świateł. Nie mogą one znajdować się wyżej niż150 cm.  Zakup lampki nie wiąże się z koniecznością wydania mnóstwa pieniędzy. Dobrej jakości lampkę możemy zakupić już w granicach kilku do kilkunastu złotych, ważne jest jednak to by lampkę dobrać do swoich indywidualnych potrzeb. W tym celu warto sprawdzić jej moc czyli ilość lumenów jaką posiada żarówka. Mocniejsze oświetlenie wystarczające do oświetlenia drogi da nam żarówka posiadająca co najmniej 300 lumenów. Do jazdy w mieście wystarczająca będzie moc 50-100 lumenów.

Kolejnym akcesorium niezbędnym aby bezpiecznie móc poruszać się zwłaszcza po mieście jest dzwonek. Kodeks drogowy również uwzględnia ten element jako obowiązkowy. Dzwonek do roweru możemy zakupić za niską kwotę, a jego wygląd można dobrać wedle własnych preferencji. Obecnie z łatwością znajdziemy kolorowe, zabawne dzwonki, które spersonalizują nasz rower i sprawią, że jazda na nim będzie jeszcze przyjemniejsza.

Dodatkowym akcesorium, który nie jest już obowiązkowy, jednak może okazać się przydatny jest licznik rowerowy. Można je podzielić na te przewodowe i nieprzewodowe. Podstawowymi funkcjami licznika rowerowego jest mierzenie i pokazywanie aktualnej prędkości, dystansu wycieczki, całkowitego przebiegu. Możemy również dzięki niemu sprawdzić godzinę, średnią i maksymalną prędkość oraz całkowity przebieg.

Prostym i jednocześnie niezwykle przydatnym akcesorium uzupełniającym rower jest bagażnik. Ten niepozorny element może przydać się w każdej sytuacji zwiększając funkcjonalność naszego roweru. Istnieją trzy podstawowe rodzaje bagażników odróżniające się sposobem montażu. Wyróżniamy bagażniki montowane na przednim widelcu, do sztrycy lub na tylny widelec. Chcąc zamontować bagażnik w pierwszej kolejności upewnijmy się, że w naszym rowerze istnieją specjalne śruby inserty, które stanowią miejsce wkręcenia śrub trzymających bagażnik. Jeśli nasz rower ich nie posiada będziemy musieli dokupić dodatkowo obejmy do montażu bagażnika. Koniecznie zwróćmy uwagę także na maksymalny ciężar jaki jest w stanie udźwignąć dany bagażnik.

Podczas jazdy po mieście jak i na dłuższych trasach poza miastem niezwykle przydatne mogą okazać się lusterka rowerowe. Ich zadaniem jest zwiększenie pola widzenia kierowcy co jednocześnie znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Ich montaż jest bardzo prosty i zazwyczaj polega na wsunięciu danego elementu na część kierownicy lub jego przymocowanie za pomocą obejmy z gumową podkładką.

Decydując się na nawet krótkie trasy warto swój rower wzbogacić takimi dodatkami. Obowiązkowe elementy koniecznie należy zamontować jak najszybciej po zakupie. Ich brak może grozić nam nie tylko mandatem ale również zagrożeniem naszego życia i zdrowia. Akcesoria rowerowe nie są drogie, dlatego każdy z nas powinien zainteresować się co oferują nam w tej kwestii specjalistyczne sklepy.


Szukasz nowoczesnych produktów stanowiących doskonałe akcesoria rowerowe? Zajrzyj do PM Bike by poznać najnowszą ofertę przygotowaną na rok 2018!