Marketing a nowy produkt – 10 kroków do zdobycia klientów

Dobry i popularny produkt wymaga czasu oraz pomysłu. Stworzenie marki, która przyciągnie klientów i da twórcom realny zysk i powodzenie nie jest najprostsze, jednakże dzięki przygotowaniu rozsądnego planu marketingowe możliwe jest zaistnienie na rynku jako marka naprawdę solidna i dbająca o potrzeby klientów. Sprawdźcie jakie 10 kroków musicie wykonać, aby wasz produkt stał się popularny.

Krok 1: należy określić to czym jest dana marka. Niezależnie od tego czy sprzedaje się batoniki, generatory prądu czy kosmetyki, każda marka może wyrażać pewne wartości i oferować konkretny zestaw elementów, które jako unikalne kojarzone są tylko z nią. Określ zatem do kogo kierowany będzie produkt, jakie wartości reprezentuje i kto będzie najważniejszym docelowym klientem.

Krok 2: zrób badanie rynku – pozwoli to dowiedzieć się czy marki o podobnym profilu znajdują się już na rynku i czy będą konkurencyjne. Oczywiście w przypadku produktów raczej rzadko trafimy na sytuację, kiedy dana oferta nie będzie jeszcze widoczna nigdzie. Jeśli jednak tak się stanie, nowy produkt ma dużą szansę na sukces. Dobry research powie twórcom, na jakie elementy bardziej zwrócić uwagę, jaki odrzucić, jaki przyswoić, a przede wszystkim co należy dać klientom by trafić w lukę.

Krok 3: stwórz plan pojawienia się w mediach. Naturalnie stare media – media masowe czyli tv, prasa czy radio rządzą się swoimi prawami i zwykle interesują się tematem tylko z własnej inicjatywy, zatem w nich raczej nie początku nie pojawimy się jako marka niereklamowana a opisywana w artykułach. Możemy jednak opracować strategię promocji w social media. Kanałów jest wiele, jest zatem wiele szans na to aby dotrzeć do klientów. Początkowo wiele osób może wykazać pewne zainteresowanie ale niekoniecznie stanie się klientem. To po stronie marki stoi przygotowanie takiej strategii, która pozwoli na zdobycie klientów lojalnych – jeden lojalny z pewnością wart jest więcej niż 3-4 jednorazowych.

Krok 4: stwórz buzz. Jeśli twój produkt jest gotowy, zadbaj o to, aby ludzie samodzielnie zaczęli o nim mówić. Pojaw się w mediach społecznościowych, pojaw się w innych kanałach reklamowych, spraw aby ludzie zaczęli o tobie mówić. Należy wykonać takie działania, które będą dla konsumentów interesujące, najlepiej nieszablonowe i przyciągające. Ale niekoniecznie kontrowersyjne. O tym poczytacie więcej na blogu twórców agencji Auch Studio – informacje tutaj: http://auchstudio.pl.

Krok 5: pokaż się na targach. Bycie tam gdzie jest konkurencja lub podmioty bliskie twojej branży jest ważne. Możesz zdobyć setki nowych klientów, pokażesz się mediom, możesz także pozyskać kontakty do przedsiębiorców, którzy będą mieli chęć zapoznać się z twoją ofertą.

Krok 6: dołącz do akcji społecznej, np. do zbiórki pieniędzy na potrzeby osób chorych lub na potrzeby społeczne w danym mieście czy regionie. Z pewnością dzięki temu zrobisz szum wokół swojej marki, a to pomoże wybić się brandowi ponad szereg.

Krok 7: bądź konsekwentny i zdecydowany. Warto pamiętać o tym, aby od początku prowadzić działania konsekwentne i prezentować konsumentom spójny obraz swojego brandu. Pokazuj spójne wartości, spójną misję, cele, poglądy, zbuduj spójną identyfikację wizualną, stwórz stronę internetową, która oddaje charakter i szaty graficzne marki. Kiedy dostajesz zapytania – odpowiadaj na nie, natomiast kiedy zostajesz skrytykowany – nie kryj się z tym, tylko postaraj się wyjaśnić sytuację.

Krok 8: promuj swoją ofertę i zmieniaj regularnie promocje. Warto zachęcać do siebie poprzez bycie innowacyjnym a przede wszystkim trafiającym w oczekiwania klientów. Jeśli rynek oczekuje obniżek – zrób to, aby nie walcz cenowo, gdyż produkt tani w oczach wielu osób oznacza niską jakość. Lepiej jest zrobić sezonowe obniżki.

Krok 9: pokaż się w reklamach w mediach mainstreamowych kiedy już zgromadziłeś wielu fanów. Pomoże to przypomnieć o sobie, a będzie również tematem rozmów ekspertów, dziennikarzy, konsumentów oraz konkurencji. Reklama mainstremowa jest dość droga, ale pomaga dotrzeć do bardzo dużego grona osób.

Krok 10: prowadź kampanię reklamową w internecie. Wykorzystanie AdWords, AdSense czy SEO long tail to sposób na przyciągnięcie do siebie wielu osób. Im więcej promujesz i pozycjonujesz fraz, tym większa szansa na przyciągnięcie do siebie klientów. Na działania long tail oraz AdWords potrzeba jednak dużego miesięcznego budżetu.