Kreatywne pomysły zamiast krzesła

Mar 06, 18 Kreatywne pomysły zamiast krzesła

Organizacja przestrzeni, w której dziecko będzie spędzało znaczną część swojego czasu musi być odpowiednio przemyślana i zaplanowana. Nie wystarczy przecież mata do zabawy na podłodze – zarówno w domu, jak i w przedszkolu powinny znaleźć się odpowiednie mebelki, które będą zarówno wygodne, jak i funkcjonalne. Siedziska dla dzieci mogą stać się nie tylko miejscem do pracy czy jedzenia, ale także same stanowić element przedszkolnej zabawy. Kto powiedział, że krzesła muszą być nudne? Wiele firm wprowadza więc na rynek kreatywne rozwiązania, które mają zastąpić tradycyjne krzesełka i foteliki i pomóc stworzyć przyjazną dla dziecka przestrzeń wszędzie tam, gdzie to konieczne.

Bujak dla dziecka

Bujaki to doskonały sposób na zwrócenie dziecięcej uwagi gdy te przekroczą przez próg. Wyposażenie sali przedszkolnej w piankowe huśtawki w kształcie zwierzątek sprawi, że dzieci chętnie będą gromadziły się w takich miejscach i bawiły wspólnie. Dodatkową zaletą bujaków jest włączenie elementów treningu motorycznego do codziennego życia dziecka, co może ostatecznie przyczynić się do ogólnej poprawy jego stanu. Bujaki dla dzieci są też częstym elementem wyposażenia salek rehabilitacyjnych i właściwie nie ma w tym nic dziwnego – sztywna pianka i bujająca się konstrukcja wymagają odpowiedniego ułożenia ciała, dzięki czemu do pracy zostaje pobudzony kręgosłup dziecka.

Pufy edukacyjne

Kolejnym doskonałym pomysłem na zwrócenie uwagi dzieci i urozmaicenie wnętrza przedszkola, sali zabaw, a nawet mieszkania są małe pufy, które będą dobrym miejscem do usadowienia dzieci podczas zajęć. Usadowienie dzieci na podłodze oczywiście nie stanowi problemu i jest dość częstą praktyką w szkołach i przedszkolach, jednak dodanie do nich elementu w formie zabawnych puf może przyczynić się do wzrostu zainteresowania dzieci.

Na tapetę weźmy pufy przedstawiające różne emocje. Kolorowe krążki do siadania są nie tylko formą siedziska, ale także elementem nauki i zabawy. Pufy te mogą być z powodzeniem wykorzystane podczas zajęć edukacyjnych dotyczących emocji oraz przydać się w trakcie zajęć językowych.

Kolorowe pufy z zabawnymi wyrazami twarzy to świetny pomysł na rozgrzewkę, lub główny punkt ćwiczenia. W końcu nikt nie powiedział, że krzesła służą wyłącznie do siedzenia. Taka opcja z pewnością przypadnie do gustu ruchliwym maluchom.

W przedszkolu nie powinno zabraknąć też puf edukacyjnych, z nadrukowanymi numerami, literami czy działaniami matematycznymi. Dzieci uczą się znacznie lepiej, jeśli są w stanie zrobić coś manualnie. Pufy mogą być zatem wykorzystywane podczas zajęć matematycznych czy językowych do nauki działań i słowotwórstwa. Fizyczne układanie wyrazów z liter będących pufami tworzy w głowie dziecka specyficzne i trwałe połączenie, które wzbogaca procesy myślowe i utrwala wiedzę znacznie lepiej, niż wyrazy pisane na tablicy czy kartkach. Warto bowiem pamiętać, że wszystko co łączy w sobie zabawę i naukę jest w wieku dziecięcym skuteczne.

Fotel dla dziecka

Piankowe pufy, sofy, foteliki, kostki – meble, które dziecko z powodzeniem przestawi w dowolne miejsce i wykorzysta zarówno podczas relaksacji, jak i zabawy jest elementem niezbędnym każdego przedszkola, sali zabaw czy przestrzeni rehabilitacyjnej.

Geometryczne figury są przez dzieci często wykorzystywane jako elementy do budowy fortów i zamków, a przecież to zwykłe meble, których głównym przeznaczeniem jest siedzenie.

Umożliwienie dzieciom wykorzystywania do własnych celów wszystkiego, co znajduje się w ich otoczeniu pozwala pobudzić wyobraźnię i kreatywnie podejść do zabawy, bez konieczności oczekiwania na propozycję nauczyciela czy opiekuna grupy. W ten sposób dzieci z łatwością podchodzą do przebywania z resztą grupy – uczestnictwo we wspólnym projekcie zamiany wszystkich mebli przedszkolnych w ogromną budowlę do zabawy zaangażuje wszystkie maluchy, bez względu na różnice zdań.

Foteliki dla dzieci

Kreatywne foteliki dla dzieci ze sklepu Liger to świetny pomysł dla „zadań specjalnych”. Do nabycia tutaj: https://liger.net.pl/sprzet-naziemny/844-fotelik-foteliki-zestaw-40-x-50-x-50.html

Pufy poduchy

Wśród kreatywnych siedzisk dla dzieci nie może zabraknąć też wielkich, dmuchanych puf, które przyciągną uwagę dzieci w trakcie zabawy oraz podczas relaksacji. Ogromne siedziska, które z powodzeniem wykorzystamy do skakania, leżenia, czy zabawy spełniają wiele funkcji i dzięki temu sprawdzają się doskonale w dużych grupach. Są one jednak przy tym niezwykle wygodne i z radością przywitamy je również w domowym pokoju zabaw.


Źródła zdjęć: https://liger.net.pl/58-siedziska-dla-dzieci