Jak czyścić klimatyzację w domu?

Cze 08, 17 Jak czyścić klimatyzację w domu?

Głównym zadaniem klimatyzacji jest zapewnienie mieszkańcom domu odpowiedniej temperatury oraz pożądanego komfortu. Odpowiednio wybrana, zainstalowana oraz czyszczona klimatyzacja zapewni wygodę i bezpieczeństwo domownikom przez wiele lat. Czyszczenie tego sprzętu jest bardzo istotne, gdyż zaniedbanie tego obowiązku może doprowadzić do rozwoju bakterii i pleśni, które negatywnie wpływają na zdrowie człowieka.

Czyszczenie klimatyzacji – jakie środki czyszczące wybierać

Należy bezwzględnie wybierać środki przeznaczone do czyszczenia tego typu urządzeń. Kurz oraz zabrudzenia, które gromadzą się przy samym wylocie klimatyzatora mogą być usuwane za pomocą zwykłej, suchej szmatki. Nie zaleca się stosować jakichkolwiek sprejów czy innych płynów, gdyż z klimatyzatora wydalane jest powietrze, które następni jest wdychane przez domowników. Najlepiej jest więc zdecydować się na suchą szmatkę, ewentualnie nawilżona woda lub też specjalny środek przeznaczony do czyszczenia tego typu urządzeń.

Klimatyzator Daikin

Przykładem klimatyzatora, który funkcjonalnie sprawdzi się w mieszkaniu jest model marki Daikin. Klimatyzator naścienny jest świetnym rozwiązaniem w wielu pomieszczeniach.

Wszelkie wymienniki ciepła powinny podlegać regularnej konserwacji, ponieważ tymi drogami przedostaje się powietrze, kurz, pyły oraz drobnoutroje. Szczególnie należy zainteresować się filtrem klimatyzacyjnym, którego zadaniem jest oddzielenie zanieczyszczeń od powietrza. Najlepiej jest go w pierwszej kolejności odkurzyć, a następnie przemyć ciepłą wodą. Zabrudzenia które są trudniejsze do zwalczenia najlepiej jest wyczyścić delikatnymi detergentami. Na koniec powinno się przepłukać filtr w środku bakteriobójczym.

Następstwem braku czyszczenia tego filtra jest gorszy przepływ powietrza oraz znaczny spadek wydajności klimatyzatora. Nowocześniejsze modele klimatyzatorów wyposażone są w sygnalizator czystości filtra, dzięki czemu jesteśmy w stanie doskonale kontrolować jego czystość. Należy się upewnić, czy nasz filtr jest przeznaczony do jednorazowego czy też wielokrotnego użytku.

Kolejnym elementem, na który należy szczególnie zwrócić uwagę jest taca skroplin, która musi być dokładnie czyszczona w gorącej wodzie, a następnie spryskana środkiem bakteriobójczym. Stojąca w niej woda jest idealnym miejscem dla rozwoju bakterii i grzybów, dlatego powinniśmy być szczególnie czujni. Dobrze jest zastanowić się nad kupnem specjalnej kostki bakteriobójczej, która powinna znacznie podnieść stan bezpieczeństwa w pomieszczeniu.

Regularne przeglądy klimatyzacji to podstawa

Reasumując, dzięki czyszczeniu klimatyzatora zapewnimy sobie o wiele dłuższa i efektywniejszą jego pracę, ale przede wszystkim wzrost bezpieczeństwa w naszym domu. Dlatego też najlepiej sprawdzać stan czystości klimatyzatora raz na 3 tygodnie. Podstawą pielęgnacji jest jego czyszczenie, odgrzybianie oraz dezynfekcja. Najlepiej jednak raz na jakiś czas zlecić specjalistom profesjonalny przegląd wszystkich instalacji klimatyzacyjnych, a przy samodzielnym czyszczeniu należy stosować specjalistyczne środki czyszczące.


Informacje na temat klimatyzacji oraz zdjęcie klimatyzatora pozyskane od:  Klimasoft.pl