Elegancja – jakie ciuchy włożyć na siebie?

Paź 27, 15 Elegancja – jakie ciuchy włożyć na siebie?

Elegancki rozmówca nie porusza tematów, które mogą być niewygodne lub przykre dla drugiej strony. Niewskazany jest także nadmiar życzliwości, którym często usprawiedliwiana jest chęć daleko idącej wiedzy o drugiej osobie, jej sprawach osobistych czy zawodowych. W żadnym przypadku nie należy wypytywać o pracę, zarobki czy domowe konflikty – takie zainteresowanie nie ma nic wspólnego z serdecznością czy życzliwością, lecz jest zwyczajnym wścibstwem i zamiłowaniem do nadmiernego interesowania się sprawami bliźnich. Zbyt wścibskich rozmówców, których zachowanie przeważnie wynika z braku wyczucia taktu, a także osobistej kultury, podręczniki savoir-vivre’u nakazują – przy zachowaniu pełnej tolerancji dla ich nadmiernej ciekawości – trzymać na duży dystans, a ich kłopotliwe pytania zbywać dowcipem lub przerzucać prowadzoną rozmowę na zupełnie inny temat.

Elegancka pani w średnim wieku

Pani, która okres pierwszej młodości ma już za sobą i powoli wchodzi w tzw. wiek średni, dzięki wieloletnim doświadczeniom wie doskonale, w czym jest jej do twarzy, a co do niej nie pasuje. By, mimo upływu lat, czuć się kobietą elegancką, trzeba zachować swój dotychczasowy styl, ewentualnie lekko go zmienić, uwzględniając nakazy aktualnej mody. Najłatwiej przez granicę wieku dojrzałego przejść pani, która preferowała styl klasyczny, a więc kostiumy o prostym, klasycznym kroju, sportowe, szyte z dobrych materiałów bluzki, proste spódnice, koniecznie z dobrych, niegniotących się materiałów, dobrze skrojone płaszcze. Pani, która ma skompletowaną garderobę w takim stylu, będzie zawsze elegancka i modnie ubrana. Zajrzyj do tego sklepu by wiedzieć, jakie ciuchy są modne. Na popołudnie i wieczór elegancka pani nosi garsonki; w zimie – ciemne, zawsze z ciekawymi dodatkami, w lecie – w jasnym, soczystym granacie lub utrzymane w gamie ciepłego popielu. Odpowiednio dobrane dodatki – korale, broszka, wisior, bransoleta, klipsy – podkreślą elegancję i styl ubioru.

Elegancki pan w dojrzałym wieku

Na codzienne popołudnie pan w średnim wieku nosi ubranie, składające się z trzech części – a więc z kamizelką. Kamizelkę z wełny (pulower) można nosić wyłącznie do ubrania o kroju sportowym. Garnitur, stosownie do pory roku, może być w różnych odcieniach szarości czy granatu – z wełny czesankowej, z tkaniny typu fil a fil, a w lecie – z szewiotu. Uzupełnieniem jest koszula, najlepiej z jasnobarwnej tkaniny w tonacji dobranej do garnituru, jednolity krawat, dobrane kolorystycznie skarpetki oraz obuwie na skórzanych podeszwach. Buty na grubych podeszwach, sportowe – różnego typu – nie pasują. Jeżeli pan preferuje koszule białe lub w delikatnych, pastelowych kolorach, może założyć do nich wzorzysty krawat o wyraźnych, żywych barwach – koniecznie stonowany z całością. Krawat o szokującym zestawieniu kolorów czy awangardowych wzorach nie powinien zagościć w szafie eleganckiego pana w dojrzałym wieku.

Elegancja moda

Elegancki starszy pan umie dbać o swój wygląd

Pan, któremu zależy na zachowaniu statusu eleganckiego mężczyzny, gdy zaczyna wkraczać w wiek średni, powinien z wielką pieczołowitością dbać o swój wygląd. Dżinsy, sportowa koszulka, adidasy, dresowe wdzianko są dopuszczalne do wyjścia w określonych sytuacjach – na wycieczkę, spacer po leśnych duktach czy całodzienny wypoczynek w plenerze. Elegancki pan, który w godzinach przedpołudniowych wybiera się do miasta, do parku, ulubionej kawiarni czy ogrodu botanicznego, powinien mieć na sobie koszulkę – w zależności od panującej aury, z krótkim lub długim rękawem, dobrany do niej krawat, jasne, z niemnącej tkaniny spodnie, pełne buciki – w lecie tzw. wiatrówki, cienkie i jednokolorowe skarpetki. Gdy jest chłodno – wdzianko z popeliny, dobraną kolorystycznie marynarkę (może być w drobną kratkę) lub wdzianko z dzianiny. O tym, że elegancki pan jest zawsze dokładnie ogolony, pachnie dobrą wodą toaletową i z najmilszym uśmiechem pozdrawia znajomych – nie muszę przypominać.

Naszyjnik eleganckiej pani

Obecna moda preferuje noszenie na co dzień biżuterii dekoracyjnej, a więc łańcuchów, łańcuszków, korali, muszelek, wisiorków. Wybierając tego rodzaju ozdoby, elegancka pani dostosowuje ich styl do swojego, doskonale wiedząc, że taka biżuteria, mająca w sobie jednocześnie coś z baroku i egzotyki, potrafi najzwyklejszy, czarny pulowerek czy golfik zmienić w wytworny strój. Klejnoty dekoracyjne zmieniają się z modą, ale nie zmienia się zasada elegancji, tzn. nakładamy wyłącznie jeden wisior czy naszyjnik, uzupełnieniem może być skromny zegarek, obrączka i ewentualnie małe klipsy, tworzące całość. Zatracenie wyczucia czy przeładowanie sprawią, że zamiast osoby eleganckiej, naszym wyglądem będziemy przypominały choinkę.