Czym jest agencja reklamowa? Jakie są jej zadania?

Paź 09, 17 Czym jest agencja reklamowa? Jakie są jej zadania?

Pierwszą na świecie agencję reklamową założył Volney B. i mieściła się ona w Filadelfii. Zajmowała się głównie zleceniami ogłoszeń w prasie drukowanej. Obecnie agencje reklamowe stają się coraz popularniejsze i wielu przedsiębiorców decyduje się skorzystać z ich usług. Agencja reklamowa to firma zajmująca się projektowaniem oraz wykonaniem kompleksowych kampanii reklamowych na ogromną skalę.

Czym zajmuje się agencja reklamowa?

Agencje mogą zajmować się zarówno całościową organizacją promocji danego produktu, usług czy marek, lub wykonywać mniejsze zlecenia np. pojedyncze reklamy w postaci np. drukowanej, radiowej czy telewizyjnej. W agencjach pracuje duża liczba specjalistów, którzy dzięki współpracy potrafią przygotować odpowiednią kampanię dla każdego klienta, niezależnie od tego z jaką prośbą się zgłasza. Pod względem świadczonych usług agencje reklamowe mogą oferować działania w obszarach BTL oraz ATL. BTL od angielskiego „below the line” oznacza wszelkie działania reklamowe, które dotrą do konkretnego klienta inną drogą niż poprzez środki masowego przekazu. Ta forma działań jest skierowana głównie do detalistów i konsumentów. ATL od „above the line” oznacza natomiast strategię działań prowadzonych w mediach tradycyjnych takich jak plakat, telewizja, radio, prasa czy baner. Niektóre agencje reklamowe skupiają się tylko na jednym obszarze, inne działają w obu, przez co powszechnie nazywane są agencjami 360 stopni.

Każda agencja może oferować odmienne usługi jednak ich głównym zadaniem jest projektowanie, planowanie oraz zamieszczanie reklam swojego klienta w mediach np. w radio, telewizji, internecie czy w prasie. Zależnie od wymagań klientów projektują również wszelkie reklamy zewnętrzne, które następnie zostają umieszczone w formie bilbordów, paneli lub jako reklama na autobusie czy tramwaju. Niekiedy tworzą oni na życzenie klienta stoiska oraz inne konstrukcje w formie wystawy, które będą miały na celu przyciągnąć uwagę przechodniów. Agencja reklamowa zorganizuje i przeprowadzi także całą kampanię reklamową. Projekt będzie zawierał wszelkie możliwe działania, które w skuteczny sposób przyciągną klientelę. Promocja wyrobów połączona z marketingiem bezpośrednim pozwoli uzyskać szybkie rezultaty. Agencje reklamowe bardzo często świadczą doradztwo marketingowe, które może być niezwykle przydatne zwłaszcza dla nowych firm. Bardzo ważna jest identyfikacja wizualna, która jest podstawowym narzędziem, które służy w budowaniu wizerunku danej marki. Agencja reklamowa zajmie się również promocją danych usług czy produktów na drodze internetowej wykorzystując media społecznościowe, dzięki czemu informacje łatwiej będą mogły dotrzeć do młodszej grupy odbiorów. Skorzystanie z oferty agencji reklamowej może przynieść spore korzyści zarówno dla małych jak i większych przedsiębiorstw. Promowanie danej marki wśród społeczeństwa nie należy do zadań łatwych, jednak decydując się na współpracę z agencją można liczyć na szybki wzrost zainteresowania ze strony potencjalnych klientów.